Zaburzenia hormonalne u dzieci. Jakie są objawy zaburzeń? Jakie badania hormonalne wykonać?

Zaburzenia hormonalne u dzieci. Jakie są objawy zaburzeń? Jakie badania hormonalne wykonać? Zaburzenia hormonalne u dzieci. Jakie są objawy zaburzeń? Jakie badania hormonalne wykonać?

Zaburzenia hormonalne u dzieci mogą objawiać się na wiele sposób. Niewątpliwie jednak, jeżeli istnieje jakiekolwiek podejrzenie, że dziecko może mieć zaburzoną gospodarkę hormonalną, należy udać się do lekarza pierwszego kontaktu a następnie do lekarza specjalisty - endokrynologa. Zaburzenia hormonalne u dzieci najczęściej występują pod postacią niskiego bądź wysokiego wzrostu lub nadmiernego trądziku, zmian skórnych czy owłosienia. Nie należy jednak samodzielnie wyrokować i diagnozować problemu, ponieważ zaburzenia hormonalne swoje źródło mogą mieć zupełnie gdzie indziej i mogą być przyczyną poważniejszych chorób, które nie zdiagnozowane są bardzo niebezpieczne dla życia i zdrowia dziecka.

Objawy zaburzeń hormonalnych

Do podstawowych objawów zaburzeń hormonalnych u dzieci, inaczej nazywanych endokrynologicznymi, zalicza się przede wszystkim problemy ze wzrostem. Nie chodzi tylko o zbyt wysoki wzrost, ale i o zbyt niski, który także może stać się niepokojących objawem zaburzeń. Kolejnym symptomem, na który należy zwrócić uwagę, szczególnie u dziewczynek, jest dojrzewanie płciowe, należy pamiętać, że w tej dziedzinie hormony także mogą ulegać pewnym dysfunkcjom i zaburzeniom. Warto więc zwrócić uwagę na pojawienie się u 7-8 latki pierwszych oznak dojrzewania, takich jak: owłosienie w okolicach intymnych czy powiększenie się piersi lub nawet wystąpienie zbyt wcześnie pierwszej miesiączki, pamiętajmy, że niepokojącym symptomem u nastolatki natomiast, może być długotrwały brak miesiączki. Dodatkowym sygnałem, że coś jest nie tak, może być pojawiający się trądzik, zmiany skórne czy też nadmierne owłosienie lub wytrzeszcz oczu. Warto na bieżąco kontrolować poziom hormonu u dzieci w okresie dojrzewania, ponieważ może to pomóc w zapobieganiu wielu poważnym schorzeniom.

Choroby hormonalne

Do najczęstszych chorób występujących u dzieci zaliczyć można: niskorosłość, niedoczynność lub nadczynność tarczycy, zaburzenia w miesiączkowaniu u nastolatek. Należy także pamiętać, że zaburzona gospodarka hormonalna może być jednym z symptomów poważniejszych chorób, do których zaliczyć można m. in.: choroby wątroby, mukowiscydozę, choroby serca czy też problemy z nerkami.

Jakie badania wykonywać?

Przede wszystkim nie należy podejmować żadnych działań na własną rękę. Należy skonsultować się z lekarzem specjalistą, w tym wypadku z endokrynologiem, który to zleci komplet badań, adekwatnych do tego, co wyniknie z wywiadu z dzieckiem oraz rodzicem. Zazwyczaj będą to badania laboratoryjne, ultrasonograficzne, czy też RTG różnych okolic ciała. Dodatkowo lekarz może wykonać także podstawowe badania takie jak np. badanie moczu czy morfologię krwi. Niewątpliwie jednak to właśnie endokrynolog powinien zdiagnozować i ustalić przyczynę niepokojącego stanu rzeczy, o ile jest ona wywołana zaburzeniami hormonalnymi.

Sposoby leczenia

Jak już wcześniej wspomniano, o tym jaką terapię należy wdrożyć decyduje lekarz po wykonaniu szeregu potrzebnych badań. Jeżeli założona diagnoza się potwierdzi, specjalista dobierze dziecku właściwe leki, ustali sposoby dalszego postępowania i poinstruuje dziecko na co powinno uważać i w jakich sytuacjach zachować szczególną ostrożność. Dodatkowo może on zalecić konsultacje z dietetykiem, który ułoży dziecku indywidualną dietę, która może okazać się przydatnym elementem uzupełniającym w całym cyklu leczenia i powrotu do zdrowia.

Komentarze