Brązowe plamienie przed miesiączką. Popularne zaburzenia miesiączki

Brązowe plamienie przed miesiączką. Popularne zaburzenia miesiączki Brązowe plamienie przed miesiączką. Popularne zaburzenia miesiączki

Miesiączkowanie jest naturalnym procesem zachodzącym w ciele każdej kobiety, która osiągnęła już pewien pułap dojrzałości, niestety mogą towarzyszyć temu różne zaburzenia cyklu oraz brązowe plamienia. Nieco umedykalniając termin miesiączkowania, można powiedzieć, że jest to cykliczne (regularne) złuszczanie się nabłonka macicy pod wpływem działania hormonów. Przeciętny cykl u kobiety trwa około 28 dni, z czego około 3-5 dni przeznaczone jest na krwawienie. Pierwsza miesiączka u nastolatki może wystąpić w około 13 – 14 roku życia i jest to całkowicie naturalne zjawisko. Dodatkowo, w pewnym wieku mamy do czynienia z tzw. menopauzą (potocznie nazywaną przekwitaniem), która to zakańcza cykl miesiączkowania. Menopauza zazwyczaj następuje u kobiety pomiędzy 45 a 55 rokiem życia. Ważną informacją także wydaje się fakt, że miesiączkowa krew nie krzepnie, jeżeli więc jest inaczej należy pilnie udać się na konsultacje do lekarza. Czasami bywa jednak atak, że mamy do czynienia z różnymi niepokojącymi symptomami, takimi jak: brązowe plamienie przed miesiączką czy inne zaburzenia miesiączkowania. Brązowe plamienie przed miesiączką może mieć kilka przyczyn, niektóre z nich mogą naprawdę mocno zaniepokoić.

Brązowe plamienie

Brązowe plamienie przed miesiączką nie zawsze oznacza coś złego. Jeżeli jednak występuje ono w terminie oddalonym od zaplanowanej miesiączki, należy skonsultować ten fakt niezwłocznie z lekarzem specjalistą. Plamienie może być przyczyną przyjmowania tabletek antykoncepcyjnych. Przyczyn plamienia można upatrywać się także w owulacji, może być to bowiem tzw. plamienie okołoowulacyjne. Niestety plamienie może być też przyczyną poważnych chorób, ciąży lub nawet poronienia. Dlatego, jeżeli plamieniu towarzyszy silny przeszywający ból lub powtarza się ono zbyt często i jest za mocno obfite niezwłocznie należy udać się do ginekologa, który wykona szereg potrzebnych badań i postawi odpowiednią diagnozę. Brązowe plamienie może być przyczyną rozwijającego się stanu zapalnego w organizmie, może być także symptomem świadczącym o chorobach nowotworowych lub oznaką tzw. niedomogi lutealnej.

Zaburzenia miesiączki

Do najczęstszych zaburzeń miesiączkowania zaliczyć można: brak miesiączki przez okres około pół roku, rzadkie występowanie krwawienia (mniej więcej co 8 - 12 tygodni), dość skąpe krwawienie, krwawienie występujące częściej niż jest to obliczone w cyklu, zbyt obfite krwawienie, krwawienie idące w parze z ostrymi bólami brzucha oraz nawracającymi kolkami. Jak więc można zauważyć, zaburzeń miesiączkowania jest bardzo dużo, warto jednak z każdą wątpliwością udać się do lekarza specjalisty, w tym przypadku jest nim ginekolog, który powinien rozwiać wszystkie narastające obawy i wątpliwości. Należy także pamiętać, że każda kobieta powinna przebadać się przynajmniej raz na pół roku, w celu profilaktyczno – kontrolnym.

Jak sobie radzić z plamieniem?

Przede wszystkim plamienie nie wolno bagatelizować. Nie chodzi o każdorazowe konsultacje z ginekologiem, jednak warto od czasu do czasu zrobić sobie podstawowe badania czy iść na konsultacje do lekarza specjalisty i powiedzieć mu o swoich dolegliwościach. Czasami plamienie nie oznacza niczego złego, jednak z drugiej strony zbagatelizowanie i nie zdiagnozowane plamienia może być dla kobiety naprawdę tragiczne w skutkach, dlatego nie warto tak ryzykować. Pamiętajmy jednak, że plamienie nie zawsze jest wynikiem zaburzeń w miesiączkowaniu, czasami jego źródło może być zupełnie gdzie indziej.

Komentarze