Naukowe ciekawostki na temat miłości

Naukowe ciekawostki na temat miłości Naukowe ciekawostki na temat miłości

Bardzo ciężko jednoznacznie zdefiniować pojęcie miłości. Jest to niewątpliwie uczucie, które wydaje się być charakterystyczne dla relacji dwojga osób lub całej grupy osób (np. rodziny czy nieco uściślając rodzeństwa). Miłość jest więc czymś w rodzaju głębokiego uczucia do drugiej osoby, którego wyrażanie opiera się na gestach oraz słowach. Można wyróżnić kilka rodzajów miłości, takich jak: miłość małżeńska, miłość rodzicielska, miłość braterska. Z pojęciem miłość utożsamić można takie pojęcia jak: umiłowanie, uniesienie, uczucie, erotyzm, sentyment, podatność, namiętność, sympatia, przywiązanie, ufność. Synonimów miłości jest bardzo dużo, jednak i tak nie oddają one tak naprawdę tego, czym ona jest. Tak naprawdę, każdy człowiek żyjący na tym świecie, ma inną, swoją indywidualną definicję miłości.

Miłość, czyli egoizm na pół?

Każdy człowiek z natury jest egoistą, co więc w momencie, gdy spotka swoją drugą połówkę i zdecyduje się założyć z nią rodzinę? Czy już wtedy przestaje myśląc o sobie? Czy może dopiero wtedy zaczyna stawiać siebie w centrum a pozostałych dookoła? Są to pytania silnie związane z bytem ludzkim, z aksjologią i z faktem postrzegania człowieka jako jednostki indywidualnej. Każdy z nas w momencie zauroczenia się zaczyna dzielić swój egoizm na pół, jednak w momencie gdy zauroczenie przechodzi w miłość zaczyna się problem. Zazwyczaj jedna osoba chce dominować nad drugą, nie dopuszczając do siebie kompromisów czy jakiejkolwiek kwestii związanych z ugody. Miłość nie rządzi się jednymi z góry ustalonymi prawami, których należy kategorycznie przestrzegać. Dlatego właśnie nie można mówić o jakimkolwiek jednoznacznym rozwikłaniu faktu odnoszącego się do (nie)dzielenie egoizmu na pół.

Miłość czy przyzwyczajanie?

Naukowcy udowodnili, że bardzo wiele par myli miłość z przyzwyczajeniem. Przywiązujemy się do kogoś, kto jest dla nas dobry, szanuje nas i chce spędzić z nami resztę życia. Niestety, zazwyczaj w najmniej oczekiwanym momencie, pojawia się ktoś inny, dla kogo dosłownie i w przenośni tracimy głowę. Pojawia się więc pytanie, czy miłość z rozsądku istnieje? Większość osób, może także mylić wspomnianą miłość z rozsądku z miłością dojrzałą, czego nie należy robić, ponieważ są to dwa odrębne stanowiska. Warto jednak, zaznaczyć w tym momencie, że to właśnie uczucie miłości wywołuje w człowieku huśtawki emocjonalne i stany których czasami sam się boi. Nie można więc uciekać w przyzwyczajenie, kierując się zwykłą ludzką wygodą, w ten sposób krzywdzi się nie tylko siebie ale i drugą osobę.

Miłość, czyli świadomość

Miłość jest pewnego rodzaju wyborem. Poczuciu spełnienia w miłości powinno towarzyszyć poczucie podejmowania świadomych decyzji. Miłość to świadomość swoich gestów, czynów, słów, działań – wszystkiego co niewłaściwie użyte mogłoby doprowadzić do zranienia drugiej osoby. Ktoś, kto kieruje się w miłości tylko płomiennym uczuciem, nie potrafi zbudować trwałej relacji opartej na szacunku i wzajemnej dbałości. Należy więc pamiętać, że to właśnie ludzka świadomość w miłości odgrywa olbrzymią rolę.

Komentarze