Jakie badania lekarskie wykonać po 60 roku życia?

Jakie badania lekarskie wykonać po 60 roku życia? Jakie badania lekarskie wykonać po 60 roku życia?

Emerytura to czas, kiedy warto lepiej zadbać o swoje zdrowie. Lekarze nie zawsze rutynowo zalecają pacjentom wszystkie badania, które warto wykonywać po 60 roku życia. Warto o nich wiedzieć i pamiętać, że kobiety obowiązują nieco inne procedury niż mężczyzn.

Badania po 60. dla kobiet

Dopiero od niedawna wiadomo, jak częste są problemy z jajnikami i szyjką macicy u kobiet. W ciągu życia u wielu osób pojawiają się torbiele na jajnikach, ale najczęściej nie dają żadnych objawów. Po 60. mogą zacząć rosnąć szybciej niż wcześniej, dlatego warto robić wówczas USG narządu rodnego. Poza tym wykryje ono też mięśniaki.

Na emeryturze nie wolno rezygnować z cytologii, która pozwoli wykryć nieprawidłowości w obrębie szyjki macicy.

O ile lekarze zalecają badania piersi już kobietom po 25. roku życia, to osoby starsze powinny już dbać o ich regularne wykonywanie. Nie można też zapominać o mammografii raz do roku.

Jakie badania lekarskie dla mężczyzn?

W przypadku mężczyzn ważne jest badanie jąder, które pomoże wykryć ewentualne zmiany w tym obszarze. Jądra raz na pół roku można też badać w domu na podobnej zasadzie, jak kobiety mogą samodzielnie badać piersi.

Poza tym warto poprosić lekarza o to, by co jakiś czas wykonał badanie prostaty. Można wykonać je bolesną metodą biopsji, ale popularniejsze jest badanie przez lekarza za pomocą dłoni.

Inne badania po 60 roku życia

Istnieje też szereg uniwersalnych badań po 60. roku życia, które powinni wykonywać zarówno mężczyźni, jak i kobiety. Nie każdy zdaje sobie sprawę z tego, że niedobory witaminy D są u osób starszych powszechne. A mogą zwiększać ryzyko depresji i łamliwość kości, więc warto dbać o jej prawidłowy poziom w organizmie. Kontrola poziomu witamin we krwi to coś, co warto robić raz na kilka lat. Inne pierwiastki, na które warto zwracać uwagę, to żelazo, magnez, sód i potas. Szczególnie u osób po 80-tym roku życia, które często mają mniejszy apetyt, więc przyjmują tych składników mniej. Niedobory mogą się wiązać z nieprawidłową dietą, ale mogą też być pierwszym objawem schorzeń czy zaburzeń.

Dobrym pomysłem raz na kilka lat będzie zlecenie badań krwi i moczu. Przydają się one przy diagnostyce wielu różnych chorób i mogą być ważną wskazówką dla lekarza. Warto zacząć przeprowadzanie tych badań już po 60-tce, by zebrać komplet, który pomoże szybko reagować w razie nieprawidłowości w wieku późniejszym.

 

Komentarze 1

Gość 16 października 2021

zgadzam sie, ale warto tez badac sie, np. morfologia, cukier, tarczyca, i w młodym wieku