Choroby wieku starczego. Jak rozpoznać chorobę u osoby starszej?

Choroby wieku starczego. Jak rozpoznać chorobę u osoby starszej? Choroby wieku starczego. Jak rozpoznać chorobę u osoby starszej?

W pewnym wieku wystąpienie choroby staje się bardziej prawdopodobne niż wcześniej. Warto znać objawy, by wiedzieć, jak rozpoznać chorobę wieku starczego.

Medycyna rozwija się na tyle szybko, że wiele schorzeń, które dekadę temu były niewyleczalne, stało się niegroźnych dla życia. Niektóre choroby wieku starczego wciąż jednak są uciążliwe. Wiele osób szczególnie obawia się Alzhaimera.

Pierwsze objawy choroby Alzhaimera

Początkowo może być bardzo trudno rozpoznać chorobę Alzhaimera. Wiąże się ona z pogarszającą się kondycją mózgu, a przecież z wiekiem wiele osób ma problemy z pamięcią. Schorzenie występuje najczęściej u kobiet po 65. roku życia, choć przytrafia się również mężczyznom, a czasem też młodszym osobom.

Pierwsze objawy to zapominanie, szczególnie to związane z osobami, datami czy miejscami. Choroba postępuje szybko i może się okazać, że po kilku miesiącach czy latach dotknięta nią osoba nie będzie niekiedy rozpoznawała twarzy. Może też mylić jej się miejsce, w którym jest i czas – ranek z wieczorem czy nawet miesiące lub lata.

Choroba Parkinsona u osób starszych

O ile choroba Alzhaimera częściej dotyka kobiety, to schorzenie Parkinsona dotyka głównie mężczyzn w podeszłym wieku. Inna cecha wspólna to niezbyt charakterystyczne objawy, które łatwo pomylić ze zwykłym zmęczeniem. Do pierwszych objawów tej choroby wieku starczego zalicza się też gorsza koordynacja ruchowa – może się zdarzyć, że pacjentowi wypadnie z ręki widelec lub że będzie mu trudniej przejść przez drzwi.

Kolejne objawy choroby Parkinsona to drżenie rąk czy nóg i trudność przy wstawaniu czy wykonywaniu prostych czynności.

Inne choroby wieku starczego

W wieku starszym coraz częściej pojawiają się też problemy ze stawami, takie jak reumatoidalne zapalenie stawów. Pierwszym objawem jest ich ból, który nie pojawiał się wcześniej. Kolejny to tak zwane trzeszczenie w stawach i coraz większe problemy z podejmowaniem ruchu. Nawet co dziesiąta osoba na emeryturze cierpi na takie schorzenia.

Warto wspomnieć też o osteoporozie, czyli nabytej z wiekiem łamliwości kości. Jeśli osoba wcześniej niepodatna na złamania zaczyna cierpieć na nie kilka razy w ciągu paru lat, to można z dużym prawdopodobieństwem założyć, że podłożem jest właśnie osteoporoza.

Pacjenci w podeszłym wieku częściej cierpią też na nietrzymanie moczu. Nawet połowa osób w wieku podeszłym ma ten problem, choć większość nie zgłasza go lekarzowi.

Komentarze