Urlop macierzyński/tacierzyński, a adopcja dziecka - na co mogą liczyć rodzice?

Urlop macierzyński/tacierzyński, a adopcja dziecka - na co mogą liczyć rodzice? Urlop macierzyński/tacierzyński, a adopcja dziecka - na co mogą liczyć rodzice?

Dołączenie do rodziny nowego członka zawsze jest dla rodziców dużym wydarzeniem. Czy w przypadku adopcji dziecka mogą oni liczyć na urlop macierzyński i tacierzyński tak samo jak pozostałe matki i ojcowie?

Sytuacja rodziców zastępczych jest dosyć dobra z punktu widzenia prawa. Zadbano, by nie byli oni poszkodowani pod względem przyznawania urlopu macierzyńskiego i tacierzyńskiego po adopcji dzieci. Dlatego zapisano dokładnie, na co mogą liczyć w różnych przypadkach i są to zasady bardzo podobne do tych, jakie obowiązują pozostałych rodziców.

Ogólne zasady dla rodziców adopcyjnych

Wymiar urlopu macierzyńskiego przy adopcji zależy od liczby przyjętych dzieci. W przypadku jednego wynosi 20 tygodni. Rośnie stopniowo aż do pięciorga dzieci, których przysposobienie uprawnia do 37 tygodni urlopu. Dokładnie tak samo jest w przypadku tradycyjnego urlopu przyznawanego matkom, które właśnie urodziły dziecko. Z urlopu można skorzystać do siódmego roku życia dziecka (do dziesiątego roku, gdy dziecko później poszło do szkoły). Rodzice, którzy adoptują sześciolatka, któremu niewiele brakuje do ukończenia siódmego roku życia, mogą wykorzystać 9 tygodni urlopu na dziecko adopcyjne. Urlopem macierzyńskim może dzielić się matka z ojcem – wtedy o tygodniach „odebranych” przez ojca mówimy jako o urlopie tacierzyńskim.

Co z urlopem ojcowskim przy adopcji?

Dodatkowo ojcowie mają prawo do specjalnego urlopu na takiej samej zasadzie jak ci, którym niedawno urodziło się własne dziecko. To wprowadzony niedawno na wzór krajów Europy Zachodniej przywilej, pomyślany jest po to, by rodzic miał czas poznać swoje dziecko i się do niego przyzwyczaić. Nie bez znaczenia jest też ogrom pracy, z jaką wiąże się noworodek w domu – dobrze, by również mężczyzna mógł brać udział w tych obowiązkach. Pracodawcy ułatwiają to, przyznając płatny urlop ojcowski również przy adopcji. Można z niego skorzystać w ciągu roku od uprawomocnienia się postanowienia o przyznaniu dziecka, maksymalnie do jego siódmych urodzin.

To jeszcze warto wiedzieć:

Urlop ojcowski może trwać dwa tygodnie. Da się go podzielić na dwie równe części, które można odebrać w dogodnym terminie. O taki urlop powinno się występować na co najmniej 7 dni przed datą jego planowanego rozpoczęcia. Warto wiedzieć, że szef nie może odmówić jego udzielenia.

Dodatkowo na żądanie rodzice przysposobionego dziecka mogą wziąć do 3-8 tygodni dodatkowego urlopu. Muszą o niego wystąpić u pracodawcy. Wszystkie pozostałe zasady związane z urlopem macierzyńskim i tacierzyńskim w przypadku adopcji są takie same, jak te, które obowiązują resztę rodziców. Aby skorzystać z urlopu wychowawczego, trzeba pracować przez minimum sześć miesięcy. Wszystko to znacznie ułatwia rodzicom przyzwyczajenie się do nowej sytuacji. Dotyczy to także dziecka, które trafia przecież do zupełnie nowego domu i musi poznać swoich rodziców. Dzięki tym kilku tygodniom urlopu dla nowego taty i mamy ma na to większą szansę.

Komentarze