Jakie zwierzęta zasypiają na zimę? - Zwierzęta zapadające w sen zimowy

Jakie zwierzęta zasypiają na zimę? - Zwierzęta zapadające w sen zimowy Jakie zwierzęta zasypiają na zimę? - Zwierzęta zapadające w sen zimowy

Hibernacja ssaków, którą potocznie nazywamy zimowym snem nie jest tak naprawdę snem. Jest to faza odrętwienia. U niektórych zwierząt stałocieplnych występuje czasowe spowolnienie procesów życiowych. Są nimi choćby: spowolnione oddychanie, metabolizm, akcja serca, akcje mózgu, obniżenie temperatury ciała czy pobudliwości nerwowej. W takim stanie zwierzęta mogą pozostawać od kilku tygodni do nawet siedmiu miesięcy. Może też mieć to wymiar ciągły bądź przerywany. Jakie zwierzęta zasypiają na zimę?  

Przykładem zwierzęcia, które zapada w głębszy sen zimowy jest niedźwiedź. Sen niedźwiedzi jest przerywany, przede wszystkim dotyczy to samic. Dlatego, że one właśnie w zimie rodzą młode. Niedźwiedź brunatny jako bardzo duże zwierzę (waży bowiem nawet ok. 800kg) przed zapadnięciem w sen zimowy gromadzi w organizmie tkankę tłuszczową brunatną. Zimuje w pieczarach, zaroślach. Czasem się wybudza jak już wcześniej wspomnieliśmy. Podczas snu zimowego traci nawet do 200 kg.

Jakie zwierzęta zasypiają na zimę?  - fot. freepik.com

Innymi zwierzętami, które potrafią się wybudzić mogą okazać się nietoperze. Te z kolei czasami nawet w środku zimy zmieniają miejsce, jeśli przestanie im odpowiadać temperatura. Jest to dla nich niebezpieczne, ponieważ muszą wtedy zużywać bardzo dużo energii. Zdarza się także, że wybudzają się również wiewiórki, szopy czy jenoty.

Zwierzęta zapadające w sen zimowy - wiewiórki - fot.freepik.com

Pośród ssaków tymi, które przeżywają prawdziwą hibernację - te zwierzeta zapadają w sen zimowy: świstaki, susły, jeże, chomiki czy borsuki.

Jeże są zwierzętami, które prowadzą nocny tryb życia. Żywią się przede wszystkim owadami. Zimują pod opadłymi liśćmi oraz gałęziami. Ich charakterystyczną pozycją, w której zimują jest kulka.

Suseł jest zwierzęciem stadnym. Zajmują wspólne siedlisko żyjąc w rodzinach, koloniach. Prowadzą dzienny tryb życia. Jesienią przygotowują się do zimy. Zimują w norach, a temperatura ich ciał podczas hibernacji to ok. 1,8 do 2 stopni Celsjusza.

Jakie zwierzęta zasypiają na zimę? - fot. freepik.com

 

Hibernacja jest stanem bardzo wyjątkowym. Metabolizm bardzo się spowalnia, natomiast tętno oraz oddech prawie ustają. Jednakże organizm ciągle żyje i nie zamarznie. Ciekawostką jest, iż u susła arktycznego temperatura ciała spada do nawet blisko -3 stopni Celsjusza. Mimo to zwierzę wciąż żyje. Zwierzęta zapadające w sen zimowy potrafią z pewnością nas zaskoczyć. To niesamowite jak wyposażyła je natura. Będąc zimą w lesie należy z pewnością pamiętać o nich i nie przeszkadzać im w tym stanie jakim jest sen zimowy.

 

Komentarze