Jakie ptaki odlatują do ciepłych krajów?

Jakie ptaki odlatują do ciepłych krajów? Jakie ptaki odlatują do ciepłych krajów? - fot. freepik.com

W Polsce z pewnością możemy zaobserwować wiele odmian i gatunków ptaków. Wiele z nich zimuje w Polsce, wiele również wyrusza w cieplejsze rejony świata. Wiemy o tym, jesteśmy tego świadomi, że każdego roku wiele spośród nich przemierza tysiące kilometrów w poszukiwaniu lepszego miejsca bytowania, by za kilka miesięcy z powrotem do nas powrócić i cieszyć nas swoją obecnością.  We wcześniejszych wiekach sądzono, że ptaki po prostu zimują na bagnach lub nawet na dnie jezior zapadając przy tym w sen zimowy. Dziś wraz z rozwojem nauki wiemy już, iż wiele spośród nich odlatuje w cieplejsze miejsca.

Jaki jest powód migracji ptaków?

Powodem dla którego ptaki decydują się opuścić nasz kraj i udać się w tak daleką oraz wielokilometrową podróż nie jest temperatura. Przed wszystkim to brak pożywienia i perspektywa śmierci z głodu. Warto wspomnieć, że takowa podróż jest dla ptaków niebezpieczna. W rejonie Morza Śródziemnego niestety polowanie na ptaki traktowane jest jako rozrywka.

Jakie ptaki migrują? Jakie ptaki odlatują do ciepłych krajów?

Najbardziej znanymi ptakami odlatującymi na zimę są bociany, żurawie, czaple, jaskółki, kukułki, dudki czy skowronki.  Ptaki rozpoczynają przygotowania do swojej podróży oraz samą podróż w drugiej połowie sierpnia. Wtedy odlatują bociany oraz jerzyki. Odlatują one stadnie. Polskie bociany lecą przez Cieśninę Bosfor, nie lecą nad Morzem Śródziemnym. Dziennie potrafią przebyć nawet 500 km. Natomiast ich cały dystans jaki pokonują to 12 tysięcy kilometrów. Lecą do Afryki na tamtejsze sawanny.  Jerzyki natomiast podróżują również do Afryki, jednak jak najprostszą drogą. Warto zaznaczyć, że lecą cały czas dniem i nocą. W czasie lotu pożywiają się owadami oraz łapią krople wody. Dodatkowo śpią podczas lotu.

Jakie ptaki odlatują na zimę? Jerzyk - fot. freepik.com

Kukułki natomiast lecą osobno i kierują się do tropikalnych lasów w Afryce. One również lecą nocą.  Ciekawym ptakiem jest błotniak. Jest on w stanie w ciągu dnia przebyć nawet tysiąc kilometrów. 

Jakie ptaki odlatują do ciepłych krajów - fot. freepik.com

Mysikrólik jako najmniejszy z europejskich ptaków w czasie wylotu ze Szwecji waży 5g. Po podróży do Polski jego waga to zaledwie 2,5 g. Słonka z kolei leci bardzo powoli, a do tego wyrusza bardzo późno, bo końcem października. Jej prędkość to tylko 18km/h. Może jednak rozpędzić się do około 30 km/h. Kolejnym ptakiem odlatującym z Polski na zimę są Jemiołuszki natomiast to ptaki, które pojawiają się w Polsce tylko przelotem.  Bardzo charakterystycznymi ptakami kojarzącymi się z odlotami z pewnością są jaskółki. Przylatują one do nas już na początku marca. Interesującym ptakiem w kwestii przylotów i odlotów jest rudzik. Dlatego, że „polskie” rudziki zimują w basenie Morza Śródziemnego. A do Polski przybywają rudziki na zimowanie ze Skandynawii i Rosji. Wędrówki ptaków to z pewnością ciekawy temat. Warto poznawać ich zwyczaje, które nas ciągle zaskakują.

Komentarze 3

Gość 18 kwietnia 2023

Mam kumpla który odlatuje na zimę do ciepłych krajów. Nie ma go na liście niestety, proszę o rozszerzenie

Gość 18 września 2022

MAJĄ PRAWO ODLATYWAĆ

Gość 17 kwietnia 2021