Dlaczego dziecko gryzie i szczypie? Co jest powodem agresji u dzieci?

Dlaczego dziecko gryzie i szczypie? Co jest powodem agresji u dzieci? Dlaczego dziecko gryzie i szczypie? Co jest powodem agresji u dzieci?

Agresja jest takim zachowaniem u dziecka, które zawsze powinno skłonić nas do refleksji. Agresja jest zespołem zachowań, które mają na celu wyrządzenie sobie lub komuś z otoczenia krzywdy. Nie zawsze jednak jest ona w pełni intencjonalna, czasami dziecko przejawia ją zupełnie nieświadomie. Przyczyn takiego gryzienia i szczypania u dziecka może być naprawdę wiele, począwszy od zwykłego naśladowania osób dorosłych skończywszy na poważnych schorzeniach i chorobach, które właśnie w ten sposób mogą się objawiać. Dlaczego więc Twoje dziecko nagminnie gryzie i szczypie? Oto nasze wskazówki.

Agresja intencjonalna

Gryzienie i szczypanie może wynikać głównie z chęci zwrócenia na siebie uwagi. Dziecko w ten sposób może chcieć zwrócić na siebie uwagę Twoją jako rodzica, nauczyciela, dziadków czy innych osób znaczących w jego życiu. Agresja oparta na intencji może być także wynikiem chęci wyrządzania komuś przykrości, która to z kolei spowodowana może być zazdrością. Można tutaj podać bardzo prosty przykład: kolega z klasy Twojego dziecka przyniósł do szkoły nową zabawkę, Twoje dziecko nie potrafi tego znieść, że to nie ono jest posiadaczem tego przedmiotu tylko przykładowy Jasiu, dlatego postanawia nieco uprzykrzyć Jasiowi życie, zaczyna go gryźć, szczypać a dodatkowo jeszcze naśmiewać się z jego nowej zabawki. Tak naprawdę okoliczności powstania agresji intencjonalnej może być bardzo dużo, ciężko się jednak dopatrywać tutaj pozytywów gryzienia i szczypania, a jedyną dobrą radą wydaje się być poświęcanie większej uwagi dziecku i obserwacja jego zachowania już od najmłodszych lat.

Agresja nieświadoma

Zazwyczaj jest ona reakcją na nieprzemijający stan napięcia. Stan ten może powstać na skutek przykrej sytuacji, której doświadczyło dziecko. Agresja taka nie ujawnia się od razu, można powiedzieć, że przez pewien okres czasu rozwija się i „dojrzewa” by potem mieć swój finał, właśnie w zachowaniu agresyjnym. Gryzienie czy szczypanie u dziecka jest o tyle niepokojącym syndromem, gdyż kiedyś przerodzić się ono może w dużo poważniejsze przewinienia i zachowania. Dlatego też nie wolno nam bagatelizować takiego stanu rzeczy i zawsze należy mówiąc kolokwialnie „dotrzeć do źródła” tegoż zachowania. Agresja mimowolna może występować także u dzieci z autyzmem, które to w ten sposób chcą pokazać rodzicom swoją bezradność, strach, zakłopotanie, lęk czy niepokój. W tym przypadku agresja pojawia się zazwyczaj na skutek zachodzących zmian w otoczeniu, których dzieci z autyzmem nie lubią a wręcz się ich obawiają. Wszystko co nowe jest dla nich silnie stresogenną sytuacją.

Jak reagować na agresję?

Czasami najlepszą reakcją jest brak reakcji. Jeżeli widzisz, że dziecko wpada w histerię ale jeszcze nie wykazuje zachowań czysto agresywnych poczekaj i zobacz co wydarzy się dalej. Jeżeli jednak dziecko zaczyna szczypać i gryźć zabierz je w bezpieczne miejsce, takie w którym będzie się ono mogło nieco uspokoić i przemyśleć swoje zachowanie. Pamiętaj także, by zadbać o bezpieczeństwo innych dzieci, które mogłyby być narażone na wyżej wspomniane gryzienie czy szczypanie. Nie możesz także krytykować dziecka, ono dopiero uczy się samokontroli i właściwego zachowania. Należy powiedzieć dziecku, że zarówno gryzienie jak i kopanie lub szczypanie jest zachowaniem bardzo złym i sprawia innej osobie przykrość. A teraz kwestia najważniejsza - na agresje nie wolno reagować krzykiem i porywczością.

Komentarze