Dominują dwa podejścia do aktywności fizycznej osób dojrzałych. Jedni zaczynają jej unikać w obawie o zdrowie. Inni startują w maratonach i zapisują się na kolejne ćwiczenia, bo wierzą, że wciąż są tak wydajni, jak kilkadziesiąt lat wcześniej. Jaka jest prawda?
Z wiekiem ciało staje się coraz mniej sprawne. Jednocześnie jednak rehabilitacja , a więc ćwiczenie określonych partii ciała, jest niezbędne dla zachowania i przywrócenia ich sprawności. Nie można więc unikać ćwiczeń po 50-tce.
Zasady bezpieczeństwa przy aktywności fizycznej po 50
Poniższe zasady pozwolą seniorom na ćwiczenie w bezpieczny sposób:
- ćwiczenia zawsze rozpoczynaj rozgrzewką i kończ rozciągnięciem mięśni. W przeciwnym razie narażasz się na zakwasy i kontuzje, które z wiekiem robią się coraz bardziej niebezpieczne.
- Wiele osób po 50-tce ma za sobą kontuzje czy choroby. Gdy zapisujesz się na zajęcia, powiedz o nich instruktorowi. Wiele figur jogi może pomóc w rehabilitacji, ale inne zaszkodzą. Wykwalifikowany instruktor poradzi, których unikać. Wykonując ćwiczenia dla osób zdrowych ze zwyrodnieniami stawów czy chorą nogą narażasz się na pogłębienie problemów ze zdrowiem.
- Stopniowo zwiększaj natężenie ruchu. Jeśli dyscyplina jest nowa, na początek pozwól sobie na 20-minutowe sesje. Na przestrzeni tygodni wydłużaj je aż do pełnej godziny. Dzięki temu nie przeciążysz stawów i zmniejszysz ryzyko kontuzji.
Aktywność fizyczna dla kobiet po 50-tce
Wiele dzisiejszych 50-latek dorastało w czasach, gdy oferta zajęć tanecznych była ograniczona, a korzystanie z nich wymagało odwagi. Dziś nawet osiedlowe kluby fitness oferują taniec brzucha czy tańce afrykańskie. Warto wybierać zmysłowe formy tańca, które pozwalają na nowo odkryć w sobie kobiecość, a przy tym wymodelować sylwetkę. Zajęcia dla początkujących z flamenco czy tańca bollywood nie wymagają dużej tężyzny fizycznej i składają się na ogół z prostych kroków.
Jaki sport po 50 roku życia?
Z wiekiem stłuczenia czy upadki stają się coraz bardziej bolesne i mają poważniejsze niż kiedyś konsekwencje. Dlatego warto stawiać na sporty wodne. W basenie ciało podlega mniejszej sile grawitacji, więc można bez wysiłku wykonywać figury takie jak wypady czy stanie na rękach. Dzięki temu można rozciągać mięśnie i zachowywać aktywność fizyczną, ale bez obaw o upadek.
Warto też zainteresować się łagodnymi dyscyplinami sportowymi, takimi jak zajęcia pilates. To głównie proste ćwiczenia wykonywane na miękkiej macie. Każdy uczestnik samodzielnie dobiera ich natężenie do swoich możliwości, więc trudno o przeciążenie organizmu.
Coraz popularniejszy w polskich miastach jest nordic-walking, czyli marsz z kijkami. Daje stabilizację i oparcie podczas marszy. Możesz chodzić na takie spacery sam lub zapisać się do grupy spacerowej. Zaletą tej dyscypliny jest przebywanie przy okazji na świeżym powietrzu, co pozwala się zrelaksować i dotlenić.