Świadkowie na ślubie - co powinniście wiedzieć o świadkach? Obowiązki i zadania świadków

Świadkowie na ślubie - co powinniście wiedzieć o świadkach? Obowiązki i zadania świadków Świadkowie na ślubie - co powinniście wiedzieć o świadkach? Obowiązki i zadania świadków

Wybór świadków na ślub to jeden z najważniejszych aspektów przygotowań do ceremonii. Później przyszłych nowożeńców często zaskakuje, że wiążą się z tym konkretne wymagania i obowiązki, i to zarówno wobec samych świadków, jak i głównych bohaterów uroczystości.

Świadkowie na ślub – co brać pod uwagę?

Na początek warto pamiętać, że wybór świadków na ślub nie jest możliwością, lecz obowiązkiem – bez świadków ceremonia nie może się odbyć. Na szczęście poza tym wymagania formalne nie są bardzo duże. Poza oczywistością, czyli tym, że świadkowie na ślub powinni być bliskimi osobami, warto wziąć pod uwagę coś jeszcze. Chodzi o ich solidność i zaangażowanie.

Kształt uroczystości w dużej mierze zależy od tego, czy świadek dostarczy obrączki i przyjdzie na czas. Młode pary zapominają niekiedy, że później te osoby pełnią ważną funkcję również na weselu. To do nich zależy pomoc w formalnych aspektach imprezy.

Pomyśl o tym, zanim wybierzesz

Świadkowie na ślubie i weselu mogą zbierać od gości kwiaty i koperty z pieniędzmi, kierować ich do odpowiednich sal lub dbać, by każdy dobrze się bawił. To też te osoby, które powinny zareagować, gdy pannę młodą zaczną obcierać buty, a panu młodemu podrze się marynarka. Świadek, który sam przechodzi poważne problemy osobiste, jest źle zorganizowany lub ma słabą głowę może się nie sprawdzić, przez co dla państwa młodych wydarzenie będzie o wiele bardziej stresujące.

To również do świadka należy zadbanie o wieczór kawalerski czy panieński. Dlatego poza oczywistym wymogiem zażyłości warto brać też pod uwagę to, czy świadek jest odpowiedzialnym człowiekiem i sam nie przechodzi akurat trudnych chwil, które mogłyby mu uniemożliwić pełne zaangażowanie w imprezę i jej organizację. Rodzina i znajomi ślub czy wesele będą wspominać latami. Warto zadbać o świadka, który zrozumie wagę wydarzenia i sprosta wymaganiom.

Czy musi być bierzmowanie?

Jeśli chodzi o to, jakie dokumenty musi mieć świadek, to niezbędny jest jedynie dowód osobisty. Wiele młodych par to zaskakuje, bo okazuje się, że młodsze rodzeństwo czy dzieci z poprzednich związków nie mogą pełnić tej funkcji. Może im natomiast przypaść zadanie trzymania bukietu czy rozrzucania kwiatów za państwem młodym.

W przypadku ślubu cywilnego jest oczywiste, że świadek nie musi być katolikiem. A co ze ślubem kościelnym? Mało osób zdaje sobie sprawę, że również wtedy świadkiem może być każdy, niezależnie od tego, czy chodzi do kościoła, czy nie. Może też być wyznawcą innej religii i nie musi mieć za sobą chrztu czy bierzmowania.

Jeśli podczas planowania w kościele pojawia się presja na to, by państwo młodzi wybrali religijnych świadków na ślub, zwykle jest to jedynie kwestia indywidualnych przekonań danego księdza. Na szczęście ślub zwykle planowany jest z wielomiesięcznym wyprzedzeniem, więc łatwo można znaleźć innego kapłana, który nie ma takich wymagań.

Komentarze