Lista rzeczy do zrobienia przed ślubem i weselem. Czego lepiej nie zapomnieć?

Lista rzeczy do zrobienia przed ślubem i weselem. Czego lepiej nie zapomnieć? Lista rzeczy do zrobienia przed ślubem i weselem. Czego lepiej nie zapomnieć?

Lista rzeczy do zrobienia przed ślubem jest długa, dlatego przygotowania warto zacząć nawet na rok wcześniej. Choć teoretycznie zamówienie terminu z miesięcznym wyprzedzeniem może być możliwe, formalności  będzie zbyt dużo, by zająć się wszystkim w takk krótkim czasie.

Lista rzeczy do zrobienia przed ślubem cywilnym

Jeśli ślub ma się odbyć w sezonie, to znaczy od maja do sierpnia, to lepiej udać się do urzędu stanu cywilnego wcześnie, a więc już zimą lub wczesną wiosną. Jeśli wybierzecie mniej popularny termin, wystarczy być w urzędzie na miesiąc przed ceremonią.

Jeszcze niedawno przed pierwszą wizytą panna i pan młody musieli jechać do gminy, w której się urodzili, by pobrać akt urodzenia. Na szczęście to już przeszłość i akt można odebrać bezpośrednio w urzędzie stanu cywilnego. Wystarczy przyjść dzień czy kilka godzin wcześniej, by go uzyskać.

Rozwodnicy powinni mieć przy sobie też wyrok rozwodowy. Jeśli go nie mają, muszą udać się do sądu, gdzie odbywała się sprawa.

Co trzeba załatwić przed ślubem kościelnym?

Bardziej skomplikowane są wymagania, jakie trzeba spełnić przed ślubem kościelnym. Na liście ważnych ślubnych spraw pierwsze miejsce w tym wypadku zajmuje świadectwo chrztu. Można je dostać w parafii, w której byli ochrzczeni państwo młodzi. Często uzyskiwanie tego dokumentu musi wiązać się z kilkudniową podróżą, więc warto zainteresować się tym wcześniej.

Podobnie jak w przypadku ślubu cywilnego, warto zarezerwować datę jak najwcześniej przed uroczystością. Na 3 miesiące przed nią trzeba będzie spisać protokół przedślubny. Do tego będzie już potrzebny akt chrztu i bierzmowania. Warto już w momencie ustalania daty ślubu zapytać, czy trzeba również skończyć kurs przedmałżeński czy kurs planowania rodziny. Jeśli tak, również trzeba się na niego zapisać wcześniej, bo całość może potrwać kilka miesięcy.

Tydzień przed ślubem trzeba powtórzyć wizytę z dokumentami w parafii. Muszą się też wówczas stawić świadkowie, więc warto ich o tym poinformować z wyprzedzeniem.

Nie każdy pamięta, że na dzień przed ślubem kościelnym czeka go obowiązkowa spowiedź. W dniu ślubu na jakiś czas przed ceremonią w zakrystii trzeba złożyć obrączki i świadectwo ślubu cywilnego.

Lista innych ważnych ślubnych spraw

Niezależnie od rodzaju ślubu, ważną czynnością jest znalezienie odpowiednich świadków. Dobrze się zastanówcie nie tylko nad tym, kto jest bliski, ale też czy ma czas, jest odpowiedzialny i wesprze was również podczas wesela.

Wesele to kolejna uroczystość, która wymaga wiele przygotowań. Przed weselem trzeba ustalić budżet, salę, stroje, oprawę i jadłospis. Nie można zapomnieć o rozesłaniu zaproszeń, spotkaniach z rodziną i odpowiednim usadzeniu gości. Aby zaoszczędzić czas, jednocześnie można zadbać o wszystkie te formalności związane ze ślubem: ustalić listę gości, powiadomić ich o terminie ślubu i ewentualnie o tym, jakie prezenty ucieszą najbardziej młodą parę.

Komentarze