Boże Ciało - wszystko o święcie Bożego Ciała i dlaczego je obchodzimy. Co to za święto?

Boże Ciało - wszystko o święcie Bożego Ciała i dlaczego je obchodzimy. Co to za święto? Boże Ciało - wszystko o święcie Bożego Ciała i dlaczego je obchodzimy. Co to za święto?

Boże Ciało, inaczej nazywane Uroczystością Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa, jest bardzo ważnym świętem dla całej katolickiej społeczności. Boże Ciało obchodzi się 60 dni po Wielkanocy. W Polsce święto to swój początek zawdzięcza biskupowi Nankierowi, który po raz pierwszy wprowadził tę uroczystość w diecezji krakowskiej w 1320 roku. Dopiero, 100 lat później, uznano to święto za uroczystość, która powinna być obchodzona w całym państwie. Obchody Bożego Ciała ściśle wiążą się z procesją z Najświętszym Sakramentem po obszarze danej parafii. Procesja taka zatrzymuje się przy wcześniej przygotowanych czterech ołtarzach, przy których znajdują się fragmenty czterech Ewangelii. Niewątpliwie jest to święto radosne, przepełnione szczęściem. Świętu temu towarzyszą dekoracje w rozmaitych kompozycjach barwnych, co nadaje mu jeszcze bardziej podniosły ale i szczęśliwy charakter.

Kilka słów o historii

Boże Ciało powstało na skutek pewnych widzeń św. Julianny z Cornillon, to właśnie jej widzenia przełożyły się na to, że w 1246 roku biskup Robert z Thourotte postanowił wpisać tę uroczystość w kanon ważnych i potrzebnych świąt dla diecezji Liege. Nieco później, bo już w 1252 roku tradycja ta została upowszechniona na całe Niemcy i zaczęła być jednym z ważniejszych świąt. W 1849 roku papież Pius IX nadał nazwę temu świętu, która brzmiała: Święto Najdroższej Krwi Pana Jezusa Chrystusa. Postanowił on także, że uroczystość ta będzie odbywała się w pierwszą niedzielę lipca, jednak już w 1933 roku, ustanowiona stałą datę uroczystości, która przypadała na 1 lipca. Aktualnie święto to obchodzi się 60 dni po Wielkanocy. Warto także wspomnieć, że same procesje eucharystyczne zostały wprowadzone nieco później aniżeli święto Bożego Ciała.

Kilka słów o obchodach Bożego Ciała

Święto Bożego Ciała dla katolików jest świętem radosnym. Stanowi swoistego rodzaju uzupełnienie Wielkiego Czwartku. Charakter Bożego Ciała jest bardzo dziękczynny oraz radosny, stanowi on pewną formę podziękowania Jezusowi, czego odzwierciedlenie stanowią procesje, które w ten dzień odbywają się nie tylko w całej Polsce ale i na całym świecie. Jak już wcześniej wspomniano, wierni przygotowują cztery ołtarze, na których znajdują się cztery Ewangelie. Ołtarze zazwyczaj są pięknie przyozdobione, wszelakiego rodzaju kwiatami oraz zielonymi elementami drzewek. Dodatkowo niektórzy wierni decydują się przyozdobić także swoje domostwa, podjazdy i ulice.

Boże Ciało a codzienność

Niewątpliwie Boże Ciało jest bardzo ważnym świętem dla chrześcijan. Dlatego w ten dzień większość ludzi ma wolne od pracy zarobkowej, zmienia się także rozkład jazdy autobusów na ten stricte świąteczny (mniej kursów oraz krótsze godziny pracy kierowców, by także mogli oni wziąć udział w uroczystości) oraz pojawiają się pewne utrudnienia w ruchu drogowym.

Komentarze