Poradnik dla samotnych ojców: na jakie przywileje może liczyć samotny tata?

Poradnik dla samotnych ojców: na jakie przywileje może liczyć samotny tata? Poradnik dla samotnych ojców: na jakie przywileje może liczyć samotny tata?

Gdy mowa o rodzicu w trudnej sytuacji, media najczęściej skupiają się na matkach, które zostały z małymi dziećmi bez środków do życia. A na co w podobnej sytuacji może liczyć samotny tata i co jeszcze przysługuje ojcu w trudnej sytuacji?

Wśród zasiłków dla samotnych ojców warto wymienić 500 +. Świadczenie przysługuje nie tylko rodzicom żyjącym w związku, ale też tym, którzy dziecko wychowują samotnie. Trzeba jednak wykazać uregulowaną sytuację z drugim rodzicem, tzn. udowodnić, że nie żyje lub porzucił dziecko. Trzeba też uregulować kwestię alimentów – urzędy odsiewają w ten sposób rodziców, którzy żyją razem, ale o zasiłek występują jako samotni, bo przy wspólnych dochodach nie kwalifikowaliby się do świadczenia.

Poza 500 + dla samotnego ojca od tego roku przysługuje również 300 złotych wyprawki na każde dziecko. Wniosek można składać nawet poprzez aplikację czy stronę banku, a czas na to jest aż do 1 listopada. Rodzice, którzy mają skomplikowaną relację z partnerem powinni pamiętać o tym, że obie strony mogą złożyć wniosek o wyprawkę szkolną dla dziecka. Wtedy każde z nich dostanie po 150 złotych, z którymi może udać się do sklepu po podręczniki czy plecak.

Alimenty dla ojca dziecka?

Zdecydowana większość dzieci po rozwodzie zostaje przy matce, dlatego też to głównie ojcowie płacą alimenty. Zdarzają się jednak sprawy przeciwko matkom, które uchylają się od obowiązku alimentacyjnego. Wówczas tata dziecka może liczyć na pieniądze z funduszu alimentacyjnego, o ile zarabia mniej niż 725 zł na osobę w rodzinie (od października 2019 roku  - 800 złotych). Alimenty mogą wynosić do 500 złotych miesięcznie i zależą od sytuacji, a także zarobków ojca.

Na co może liczyć ojciec małego dziecka?

Po narodzinach dziecka przysługuje becikowe (1000 zł), które może pobierać też tata. Oczywiście głównie w sytuacji, gdy matka porzuci dziecko lub zmarła przy porodzie. Poza tym ojciec może liczyć na płatny urlop ojcowski w wymiarze 14 dni i 2 dni wolnego na czas porodu. Również urlop macierzyński może dzielić z drugim rodzicem. Komisja Europejska właśnie pracuje nad zmianą, w wyniku której ojcom będą przysługiwały 2 miesiące wolnego po narodzinach dziecka.

Zasiłek dla ojca o niskich dochodach

Rodzice, którzy zarabiają mniej niż 674 zł na osobę w rodzinie, mogą dostać zasiłek rodzinny. To skromny dodatek w wysokości 95 – 135 złotych miesięcznie. Dodatkowo samotni ojcowie mogą dostać 193 złote na dziecko i do 386 złotych, gdy mają kilkoro dzieci.

Warto pamiętać też o możliwości ubiegania się o mieszkanie komunalne i socjalne. To wyjścia dla samotnych ojców, którzy zarabiają do ok. 2200 zł (w przypadku mieszkania komunalnego) i 1300 zł (w przypadku mieszkania socjalnego). Warunkiem jest bezdomność lub bardzo złe warunki mieszkaniowe, takie jak mniej niż 6 metrów powierzchni na jednego mieszkańca.

Jak może sobie pomóc samotny tata?

Wiele komplikacji w życiu samotnych ojców wychowujących dzieci wynika z zaniedbań kwestii formalnych. Warto trzymać rękę na pulsie już od samego początku i dbać o takie formalności, jak wpisanie swojego nazwiska do aktu urodzenia dziecka. W przeciwnym razie pobranie jakiegokolwiek zasiłku będzie niemożliwe, a ustalenie ojcostwa może ciągnąć się latami.

Komentarze