Wybory parlamentarne 2019 - wszystko co musisz wiedzieć

Wybory parlamentarne 2019 - wszystko co musisz wiedzieć Wybory parlamentarne 2019 - wszystko co musisz wiedzieć

Nie da się nie zauważyć, że kampania wyborcza wre. Konwencje, przemówienia, spoty w telewizji i radiu, reklamy w prasie, ulotki w skrzynkach pocztowych, billboard wzdłuż dróg oraz banery na ogrodzeniach - w takim otoczeniu ciężko wyłączyć się ze świata polityki. Tegoroczna kampania parlamentarna jest o tyle ciekawa, że trwa wyjątkowo krótko - zaledwie kilka tygodni. A skoro kampania wyborcza, to przede wszystkim wybory, czyli nasz obywatelski obowiązek. Biorąc pod uwagę, że frekwencja w wyborach parlamentarnych w Polsce prawie zawsze oscyluje wokół 50 procent - można powiedzieć, że Polacy dzielą się na dwa obozy. Jedni uważają je za istotne, drudzy niekoniecznie. Dla jednych i mimo wszystko dla drugich - prezentujemy krótki niezbędnik wyborczy.

Termin wyborów parlamentarnych w Polsce 2019

Zacznijmy od najważniejszego pytania, czyli kiedy? Wybory parlamentarne 2019 odbędą się 13 października. Tradycyjnie jest to niedziela. Przypominamy jednocześnie, że w Polsce niezmiennie obowiązuje cisza wyborcza, która rozpoczyna się na dzień przed wyborami, czyli w sobotę. 13 października lokale wyborcze będą czynne tradycyjnie od godziny 7 do godziny 21. Trzeba pamiętać, że jeżeli mieszkamy poza miejscem zameldowania (w innej miejscowości lub za granicą), to musimy odpowiednio wcześnie samodzielnie zadbać o możliwość zagłosowania w innym lokalu wyborczym. To ważne, ponieważ pracownicy komisji mogą wydać kartę do głosowania tylko osobom, które będą figurowały na ich spisie wyborów. Jeżeli się tam nie znajdziemy - nie będziemy mogli zagłosować.

Kogo wybieramy w wyborach parlamentarnych?

Skoro wiemy już, kiedy odbywają się wybory - pora przypomnieć kogo wybieramy. Jako, że są to wybory parlamentarne, wybieramy parlamentarzystów, czyli senatorów i posłów. W obu przypadkach możemy wskazać po jednym kandydacie, czyli oddajemy głos tylko na jednego senatora i na jednego posła. W sumie Polacy wyłonią 460 posłów i 100 senatorów. Przed oddaniem głosu warto uważnie zapoznać się z instrukcją na karcie wyborczej, żeby oddać poprawny głos.

Ostatnie, co musimy wiedzieć, to na kogo oddamy swój głos. Do wyborów parlamentarnych 2019 zarejestrowało się pięć ogólnopolskich komitetów. Są nimi: Polskie Stronnictwo Ludowe, Prawo i Sprawiedliwość, Sojusz Lewicy Demokratycznej, Konfederacja Wolność i Niepodległość i KKW Koalicja Obywatelska PO .N iPL Zieloni. Zwracamy uwagę, że w każdym z tych komitetów znajdują się przedstawiciele różnych partii.

Wstępne wyniki poznamy już w niedzielę 13 października po zamknięciu lokali wyborczych, czyli po godzinie 21. Będą to szacunkowe wyniki opracowane na podstawie sondaży przeprowadzonych pod lokalami wyborczymi. Na oficjalne wyniki przyjdzie nam poczekać najwcześniej do poniedziałku. Wyniki ze stu procent komisji mogą być dostępne nawet dopiero we wtorek lub środę. Kolejne powszechne wybory odbędą się w okolicach maja 2020 roku - mowa o wyborach prezydenckich. Kolejne wybory parlamentarne - jesienią 2023 roku.

Komentarze