Wybory parlamentarne 2019 - jakie partie wezmą udział?

Wybory parlamentarne 2019 - jakie partie wezmą udział? Wybory parlamentarne 2019 - jakie partie wezmą udział?

Nadszedł czas wyborów! I to nie byle jakich - według wielu obserwatorów polskiej sceny politycznej, to właśnie wybory parlamentarne są dla naszego państwa najważniejsze. Wybory samorządowe, co jasne, dotyczą tylko spraw regionalnych. Wybory europarlamentarne - współpracy na linii Warszawa - Bruksela. Wybory prezydenckie także są bardzo istotne, jednak urząd prezydenta w Polsce ma ograniczone uprawnienia. To właśnie dlatego uwaga całego społeczeństwa skupia się na wyborach parlamentarnych - ze szczególnym uwzględnieniem wyborów do Sejmu. Jak co cztery lata wielu Polaków zadaje sobie pytanie na kogo głosować? Żeby zdecydować - najpierw należy wiedzieć kto startuje, czyli jakie partie wezmą udział w wyborach.

Bez wątpienia będą to bardzo nietypowe wybory. Wszystko dlatego, że weźmie w nich udział tylko pięć ogólnopolskich komitetów wyborczych. W niektórych okręgach zarejestrowało się więcej komitetów, jednak w całym kraju - tylko pięć. Oznacza to, że w tych wyborach do realnej walki o władzę polityczną w Polsce stanie tylko pięć „ekip”. Oto one:

 

1) Lista numer 1: Komitet Wyborczy Polskie Stronnictwo Ludowe

2) Lista numer 2: Komitet Wyborczy Prawo i Sprawiedliwość

3) Lista numer 3: Komitet Wyborczy Sojusz Lewicy Demokratycznej

4) Lista numer 4: Komitet Wyborczy Konfederacja Wolność i Niepodległość

5) Lista numer 5: Koalicyjny Komitet Wyborczy Koalicja Obywatelska PO .N IPL Zieloni

 

Dla porządku poniżej lista pozostałych komitetów, czyli tych, którym nie udało się zarejestrować list ogólnopolskich (czyli będzie można na nie głosować tylko w niektórych okręgach):

6) Lista numer 6: Komitet Wyborczy Prawica

7) Lista numer 7: Komitet Wyborczy Akcja Zawiedzionych Emerytów Rencistów

8) Lista numer 8: Komitet Wyborczy Wyborców Koalicji Bezpartyjni i Samorządowcy

9) Lista numer 9: Komitet Wyborczy Skuteczni Piotra Liroya-Marca

 

Warto pamiętać, że na danej liście bardzo często znajdują się przedstawiciele bardzo wielu partii i organizacji - i nie zawsze jest to wyszczególnione w nazwie, tak jak w tym przypadku listy numer 5. Jeden komitet nie jest równoznaczny jednej partii. To dlatego, że najczęściej z uwagi na obowiązywanie w Polsce pięcioprocentowego progu wyborczego - małe partie decydują się wejść w sojusze z większymi, żeby zwiększyć swoje szanse. Kilka przykładów. Lista numer 4, czyli Komitet Wyborczy Konfederacja Wolność i Niepodległość skupia w sobie przedstawicieli partii KORWiN, Ruchu Narodowego oraz nowo powstałej partii Konfederacja Korony Polskiej Grzegorza Brauna. Na liście numer jeden (Komitet Wyborczy Polskie Stronnictwo Ludowe) oprócz przedstawicieli środowiska PSL znajdziemy również przedstawicieli ruchu Kukiz'15 - oba środowiska zawarły kilka tygodni temu sojusz.

Jak widać przedwyborcze przetasowania polityczne potrafią być skomplikowane, jednak to tylko pozornie kłopotliwe dla wyborcy. Najważniejsze to wiedzieć na której liście znajdują się przedstawiciele ulubionej partii politycznej - a o tym bez wątpienia usłyszycie od polityków, których poczynania śledzicie!

Komentarze