Sławni polscy pisarze i ich dzieła - jakich warto znać?

Sławni polscy pisarze i ich dzieła - jakich warto znać? Sławni polscy pisarze i ich dzieła - jakich warto znać?

W dziedzinie sztuki Polska ma się czym pochwalić, a nasi pisarze, obok kompozytorów czy malarzy, są niezwykle cenieni na świecie. Przeczytaj, które nazwiska polskich pisarzy są szczególnie ważne i dlaczego.

Chwilami życie bywa znośne

Wisława Szymborska jest ulubioną poetką wielu Polaków i nie tylko, bo zdobyła też uznanie za granicą.  Ma też na koncie Nagrodę Nobla, dzięki czemu na stałe wpisała się w kanon poezji światowej. Jej wiersze są napisane prostym językiem i wzruszające, a jednocześnie dowcipne. Ci, którzy nie mają ochoty wczytywać się w tomiki, mogą zapoznać się z niezwykłą postacią poetki dzięki filmowi dokumentalnemu „Chwilami życie bywa znośne”. To podróż Katarzyny Kolendy-Zaleskiej śladami jej ulubionej polskiej pisarki.

Polski pisarz o niepolskim nazwisku

Nie każdy kojarzy nazwisko Józefa Korzeniowskiego. A mimo to jest jednym z najsłynniejszych polskich pisarzy. Mowa o Josephie Conradzie. Najpierw jego rodzinę zesłano w głąb Rosji, by następnie przenieść się do Francji, a później do Anglii. Nigdy jednak nie zapomniał o kraju pochodzenia, a nawet odmówił brytyjskiego tytułu szlacheckiego tłumacząc, że wystarczy mu bycie polskim szlachcicem. Jego „Jądro Ciemności” pozwala spojrzeć na ekspedycje w głąb Afryki czy Azji w nowy sposób. Francis Ford Coppola przyznawał, że na tej podstawie nakręcił swój „Czas Apokalipsy”.

Malowany ptak

Właśnie powstaje biografia Jerzego Kosińskiego. Warto więc wykorzystać ten moment jako inspirację do tego, by poznać go lepiej. Choć wielu uważa jego książkę za przejaw grafomanii, Kosiński zdobył zagraniczną sławę, więc warto kojarzyć jego nazwisko.

Sławni polscy pisarze współcześni

Historia polskich pisarzy nie kończy się na XX wieku. Również obecnie wielu z nich jeździ na międzynarodowe festiwale i jest tłumaczonych na obce języki. Oszałamiającą sławę zyskała dekadę temu Dorota Masłowska dzięki książce „Wojna polsko-ruska pod flagą biało-czerwoną”. Do tej pory jest tłumaczona na wiele języków obcych . Czas pokazał, że nie była to sława związana tylko z debiutem. Masłowska do dziś pisze felietony czy książki. Ma też na koncie książkę dla dzieci.

Innym znanym za granicą nazwiskiem jest Andrzej Stasiuk. Najchętniej przekładane są jego opowieści o Europie Wschodniej i Południowej. Czytelnicy cenią go za podejmowanie nietypowej tematyki i świeże spojrzenie na tą część Europy.

Warto wspomnieć też o Oldze Tokarczuk. W 2018 roku jako pierwsza Polka otrzymała Międzynarodową Nagrodę Bookera.

Komentarze