Urlop rodzicielski dla ojca. Czy pracodawca może odmówić? Urlop, gdy matka nie pracuje

Urlop rodzicielski dla ojca. Czy pracodawca może odmówić? Urlop, gdy matka nie pracuje Urlop rodzicielski dla ojca. Czy pracodawca może odmówić? Urlop, gdy matka nie pracuje

Wprowadzenie urlopu tacierzyńskiego było dla wielu ojców pozytywnym zaskoczeniem. Jednak szybko pojawiły się niejasności, takie jak to, kto płaci ZUS podczas urlopu albo czy pracodawca może odmówić urlopu, gdy matka pracuje. Rozwiewamy te i inne wątpliwości.

Urlop ojcowski trwa dwa tygodnie, ale można go podzielić na pół i odebrać w różnych terminach do momentu ukończenia przez dziecko dwóch lat. Nie może go natomiast wykorzystać za ojca matka dziecka czy inny krewny. Dodatkowo obojgu rodzicom przysługuje urlop rodzicielski w wymiarze do 34 tygodni. Mogą oni podzielić go między siebie – wtedy ojciec otrzymuje urlop tacierzyński. Matka nie może wprawdzie zrzec się urlopu wcześniej niż 14 tygodni po porodzie, ale pozostały wymiar urlopu może przypaść ojcu. Dodatkowo warto wiedzieć, że ojcu dziecka przysługuje dwudniowe zwolnienie z pracy na okoliczność porodu jego partnerki. Nie wpływa to ani na długość urlopu tacierzyńskiego, ani ojcowskiego. W tym artykule zajmiemy się tym, jak wziąć urlop tacierzyński i jakie wiążą się z nim formalności.

Jak załatwić urlop tacierzyński?

Do 2016 roku urlop mógł wziąć ojciec, który pracował na etacie. Teraz przysługuje on również tym panom, którzy opłacają składki zdrowotne w innej formie – np. właścicielom własnych firm. Nie trzeba mieć więc umowy o pracę, by pójść na tacierzyński.

Aby go dostać, trzeba przedstawić we wniosku do pracodawcy dane dziecka i termin urlopu. Dodatkowo trzeba dołączyć do wniosku odpis skróconego aktu urodzenia i oświadczenie o niepobieraniu zasiłku macierzyńskiego za okres urlopu ojcowskiego.

Czy pracodawca może odmówić, gdy matka nie pracuje?

Niektórzy panowie zastanawiają się, co powie pracodawca na żądanie urlopu, jeśli wie, że matka dziecka nie pracuje. Wiąże się to z mylnym przekonaniem, że ojciec jest potrzebny w domu tylko w zastępstwie za matkę, a jeśli ta nie chodzi do pracy, to urlop tacie nie jest potrzeby. Tymczasem czas po narodzinach to dużo pracy przy dziecku i w domu, a także formalności w urzędach. To też zupełnie nowa rzeczywistość dla obojga rodziców. Wielu ojców chce wówczas być w domu z partnerką i dzieckiem – by pomóc lub po to, żeby mieć okazję sprawdzić się w nowej roli w praktyce.

Zasiłek tacierzyński krok po kroku

Pracodawca nie może więc odmówić przyznania urlopu wtedy, gdy matka dziecka nie pracuje. Trzeba go jednak odpowiednio wcześnie powiadomić o zamiarze jego wzięcia. Pracownik powinien to zrobić minimum 7 dni przed tym, gdy będzie chciał rozpocząć pobyt w domu z dzieckiem. Wiele osób zastanawia się, czy pracodawca płaci ZUS w czasie urlopu. Tak jak w przypadku urlopu macierzyńskiego, urlop jest płatny i w tym czasie odprowadzane są składki.

By na czas urlopu tacierzyńskiego otrzymywać zasiłek, trzeba złożyć odpowiedni wniosek w ZUS. Tu przyda się podpisany przez pracodawcę wniosek o urlop, odpis aktu urodzenia dziecka i oświadczenie ZUS Z-3. Na koniec warto wspomnieć, że już niedługo urlop dla ojców może trwać dłużej. Taką dyrektywę przyjęła w tym roku europejska komisja orzekając, że mężczyzna powinien mieć do wykorzystania 2 miesiące urlopu. Przepisy najprawdopodobniej wejdą w życie w najbliższych miesiącach.

Komentarze 1

Gość 08 listopada 2019

Urlop tacierzyński to nie urlop ojcowski. Tacierzyński to potoczna nazwa części urlopu macierzyńskiego, którego nie wykorzystuje matka ,a w zamian za nią bierze go ojciec. Ojcowski to całkowicie niezależny urlop w wymiarze 2 tygodni z możliwością wzięcia go w dwóch ratach po 1 tydzień. Pozdrawiam, QbaS