Uprawnienia osoby niepełnosprawnej w stopniu umiarkowanym

Uprawnienia osoby niepełnosprawnej w stopniu umiarkowanym Uprawnienia osoby niepełnosprawnej w stopniu umiarkowanym

Umiarkowany stopień niepełnosprawności przekłada się na dawną drugą grupę inwalidzką. Z jakimi uprawnieniami się wiąże?

O stopniu niepełnosprawności decydują specjalne komisje. Warto złożyć do nich wniosek, bo uzyskanie formalnego potwierdzenia stanu zdrowia bardzo pomaga w zdobyciu licznych przywilejów. A te dla osób niepełnosprawnych w stopniu umiarkowanym są wyjątkowo bogate.

Umiarkowana niepełnosprawność a praca

Najwięcej uprawnień obowiązuje osoby niepełnosprawne w miejscu pracy. Przy umiarkowanym stopniu niepełnosprawności mogą oni liczyć na maksymalnie 7-godzinny dzień pracy i dodatkową przerwę w ciągu dnia o długości 15 min. Jednocześnie szef nie może im kazać pracować w nocy i musi zapewnić narzędzia i wyposażenie miejsca pracy, które umożliwiają pełnienie obowiązków. Niepełnosprawny w ciągu roku nabiera prawo do 10 dni urlopu ponad ten, który przysługuje wszystkim innym. Jeśli stan zdrowia wymaga od niego rehabilitacji czy leczenia, to również ma gwarancję wolnego w pracy.

PIT osoby niepełnosprawnej

Wszyscy niepełnosprawni mają prawo do atrakcyjnych odliczeń podatkowych. Należy do nich zwrot wydatków na turnusy i kolonie rehabilitacyjne, psa-przewodnika czy tłumacza języka migowego. Odliczać sobie można też książki czy inne pomoce służące do rehabilitacji. Wiele osób korzysta z ulgi na samochód, która pozwala odliczać wydatki poniesione na taki transport do 2280 zł rocznie. Jeśli natomiast pojazd zostanie dostosowany np. do potrzeb osób z problemami z ruchem, to takie wydatki w całości mogą zostać odliczone od podatku. Dotyczy to też modernizacji domu czy mieszkania, by wygodniej żyło się tam osobie z umiarkowaną niepełnosprawnością (np. montaż uchwytów w łazience, dodatkowych balustrad, podjazdów itp.).

Czy niepełnosprawni z tej grupy mają ulgi w PKP?

Na zniżkowe przejazdy tańsze o 73 proc. może liczyć młodzież ucząca się z tej grupy. Niestety tylko wtedy, gdy jeździ tak do szkoły czy na leczenie. Poza tym w wielu miastach umiarkowana niepełnosprawność daje uprawnienia do zniżki 50 proc., a nawet bezpłatnych przejazdów. Np. w Warszawie osoby niewidome pojadą za darmo. W PKP dostaną 37 proc. zniżki na bilety. Jeśli chodzi o przejazdy, to warto też wiedzieć, że osoby, które mają znaczne trudności z poruszaniem się i grupę 04-O, 05-R lub 10-N, mogą dostać kartę parkingową. To bardzo przydatne, bo uprawnia do stawaniu w miejscu oznaczonym kopertą nie tylko w Polsce.

Umiarkowana niepełnosprawność a zasiłki

To, czy zasiłki się należą, będzie zależało od tego, kiedy powstała niepełnosprawność. Jeśli przed ukończeniem 21 roku życia, to można liczyć na zasiłek pielęgnacyjny. Wynosi on obecnie 215, 84 zł i nie zależy od wysokości dochodu. Ci, którzy nie słyszą, nie dowidzą lub są trwale niezdolni do pracy, mogą też uniknąć płacenia za abonament radiowo-telewizyjny.

Komentarze