Koronawirus - jak przebiega leczenie

Koronawirus - jak przebiega leczenie Koronawirus - jak przebiega leczenie

Na temat tego, jak leczyć koronawirusa, krąży w przestrzeni publicznej sporo mitów. Czy maseczki przeciwwirusowe działają? Czy zawsze objawami koronawirusa jest gorączka i kaszel?  Warto się tego dowiedzieć.

Koronawirus, czyli Covid-19 to wirus, który pojawił się w Chinach w ostatnim kwartale 2019 roku. Śmiertelność dla tej choroby wynosi ok. 3 procent. Najczęściej umierają osoby starsze, które mają też inne schorzenia: POChP, raka czy cukrzycę. Jednak zdarzają się też przypadki śmierci u osób w kwiecie wieku, a nawet nastolatków, dlatego każdy powinien uważać na kontakty z zarażonymi. Objawy koronawirusa to:

  • kaszel
  • utrata smaku
  • gorączka.

Jednak u wielu osób choroba przebiega bezobjawowo.

Jakie są sposoby na leczenie koronawirusa?

Na razie nie ma ani lekarstwa, ani szczepionki na koronawirusa. Lekarze próbują leków na malarię, HIV czy grypę, jednak nie potwierdzono jeszcze ich skuteczności. Osoby, które mają poważne problemy z oddychaniem, powinny zgłosić się do szpitala (najpierw zadzwonić, by nie zakażać na sali przyjęć). W ich przypadku jedynym skutecznym sposobem na wyleczenie jest stała opieka pod respiratorem. Takich urządzeń jest niewiele, dlatego np. we Włoszech nie każdy może na nią liczyć.

​​​​​​​Czy można leczyć koronawirusa naturalnie?

Leczenie objawów koronawirusa na razie odbywa się metodą prób i błędów. Możliwe, że już wkrótce pojawi się lekarstwo, jednak na razie nico tym nie wiadomo. Lekarze polecają natomiast skuteczne metody domowe, które mogą zarówno uchronić organizm przed zakażeniem, jak i pomóc w dojściu do siebie przy łagodnym przebiegu koronawirusa. Chodzi o... sen.

Ci, którzy sypiają po 8 godzin dziennie, mają większe szanse na zdrowie niż osoby wiecznie niewyspane. Wirus rzadziej atakuje też osoby, które dbają o zdrowy styl życia: dietę, ruch czy odpowiednie nawodnienie. Dlatego, choć nie ma jeszcze dowodów na to, że produkty działające antywirusowo i pozytywnie na odporność wspomagają organizm w walce z koronawirusem, to w budowaniu ogólnego zdrowia organizmu na pewno nie zaszkodzi regularne przyjmowanie w diecie:

  • czosnku,
  • cebuli,
  • tranu,
  • zielonej herbaty,
  • herbaty z cytryną i sokiem z malin czy czarnego bzu,
  • pyłku pszczelego, pierzgi,
  • kurkumy, pieprzu, chilli, imbiru i innych przypraw.

Lepiej natomiast powstrzymać się od palenia tytoniu i nadużywania alkoholu.

​​​​​​​Czy maseczki przeciwwirusowe działają?

Na ten temat pokutuje najwięcej mitów. Najpierw słyszeliśmy, że warto je mieć. Następnie, że nie działają. Teraz wiadomo, że zakrycie ust i nosa choćby szalikiem czy maseczką w pewnym stopniu chroni przed unoszącym się w powietrzu aerozolem, w którym znajduje się wirus.

Komentarze