Jakie są objawy świńskiej grypy?
Czym jest świńska grypa?
Świńska grypa jest chorobą układu oddechowego świń. Jest zakaźna. Powodowana jest przez wirusy grypy typu A, czasem też przez wirusy grypy typu C. Wywołuje ją wirus grypy A/H1N1. Przenosi się on drogą kropelkową. Wirus grypy A/H1N1 został wydzielony pierwszy raz w 1930 roku. Sam A/H1N1 jest genetyczną krzyżówką genów wirusów grypy spotykanych u ludzi, wirusów gryp występujących u ptaków oraz wirusów gryp występujących u świń z kontynentów Ameryki, Europy i Azji. Wirus ten jest podobny do wirusów wywołujących grypę tzw. hiszpankę.
Objawy świńskiej grypy
Świńska grypa swoimi objawami przypomina zwykłą znaną nam grypę. Dlatego istotne jest sprawdzenie czy dana osoba ma prócz gorączki jeszcze inne dolegliwości którymi są kaszel, ból głowy oraz bóle mięśni. Jeśli pacjent ma te objawy należy sprawdzić czy miał lub mógł mieć kontakt z takowym wirusem. Jeśli odpowiedź będzie twierdząca lekarz może dokonać zlecenia testów na obecność wirusa A/H1N1. W przypadku potwierdzenia choroby trzeba jak najszybciej rozpocząć leczenie.
Ważnymi objawami świńskiej grypy są także: wysoka gorączka, dreszcze, ból głowy, ból gardła, bóle mięśniowe oraz kostno-stawowe, brak apetytu, suchy kaszel, uczucie wyczerpania oraz ogólnego rozbicia czy ból w okolicach ucha. Czasem występują również problemy z żołądkiem.
Jak przebiega leczenie?
W leczeniu przyczynowym stosuje się dwie substancje. Są nimi oseltamiwir oraz zanamiwir. Ten drugi nie jest zarejestrowany w Polsce. Oba te leki działają na białko wirusa. Jest nim enzym, który nazywa się neruamidinaza. Ważne jest w stosowaniu tego sposobu leczenia, aby szybko zastosować lek. Najlepiej podać go w ciągu 48 godzin od rozpoczęcia występowania objawów.
Drugim typem leczenia jakie można zastosować jest tzw. leczenie uzupełniające. W tym przypadku bardzo istotne jest nawadnianie, a także stosowanie leków przeciwzapalnych oraz przeciwgorączkowych. Warto dodać, że dzieci mające mniej niż 16 lat nie mogą stosować aspiryny na obniżenie gorączki. Może to doprowadzić do groźnych powikłań. Większość pacjentów odczuwa poprawę, która następuje samoczynnie, a sam przebieg jest łagodny. Choroba ta przypomina tzw. grypę sezonową.
Należy pamiętać, że bardzo ważna jest profilaktyka. Istotna jest zwykła higiena osobista. Należy często myć ręce przez ok. 30sek., unikać zatłoczonych miejsc czy zasłaniać usta oraz nos podczas kichania czy kaszlu.
Z pewnością dzięki takim działaniom zmniejszymy lub unikniemy ryzyka zachorowań nie tylko na tę, ale także na inne choroby.