Kleszcze stają się w Polsce coraz bardziej dokuczliwym problemem. Sezon ich występowania zaczyna się coraz wcześniej i trwa dłużej. Łagodne oraz krótsze zimy sprawiają, że pajęczaki te coraz częściej szybciej się wybudzają i rozpoczynają żerowanie. Ma to miejsce już na przełomie marca i kwietnia. Ukąszenie kleszcza może być niebezpieczne dla ludzi oraz także zwierząt. Kleszcze mogą przenosić choroby takie jak choćby bolerioza, która nieleczona może prowadzić do powikłań. Jak wygląda ślad po ugryzieniu kleszcza?
Czym jest rumień wędrujący?
Samo ugryzienie jest praktycznie niewidoczne. U niektórych osób powstaje wokół niego zaczerwienienie. Może to być tzw. rumień wędrujący.
Rumień wędrujący może być oznaką boleriozy, czyli choroby przenoszonej przez kleszcze. Podobny jest do wysypki o kolistym kształcie. Takowy rumień pojawia się w miejscu ugryzienia 3-30 dni (średnio 7 dni) od ugryzienia. Nie każda osoba po wkłuciu się kleszcza i mająca boleriozę będzie miała rumień. Natomiast dotyczy to większości, bo aż 70-80% chorych.
Rumień po kleszczu pojawia się później niż ślad po ukąszeniu. Jeśli jednak po jakimś czasie pojawi się rumień to warto udać się do lekarza. Może to być objaw boleriozy, choć wcale nie musi. Może to być choćby reakcja alergiczna po ugryzieniu.
Ślad po kleszczu zależny jest od wielkości kleszcza (zależy czy to osobnik dorosły, larwa lub nimfa). Im mniejszy był kleszcz, tym mniejszy ślad po ukąszeniu.
Tak wygląda ślad po ukąszeniu kleszcza:
Gdy nie ma powodów do niepokoju
Po niezakażonym kleszczu pozostaje drobne zranienie. Takowe miejsce może być lekko opuchnięte, a także zaróżowione. Reakcja miejscowa spowodowana jest substancjami, które pozostawia kleszcz, w celi znieczulenia skóry oraz zmniejszenia krzepliwości krwi. To miejsce może trochę swędzieć. Zmiany w miejscu ugryzienia ustępują w ciągu kilku dni bez śladu. Jeśli dana osoba ma jakiekolwiek wątpliwości powinna je konsultować z lekarzem.
Kleszcze to pajęczaki na które możemy się natchnąć w wielu miejscach, w których przebywamy. Mogą być w lasach, parkach, na łąkach czy nawet pojedynczych drzewach. Trzeba pamiętać by po spacerach dokładnie oglądać skórę, a w razie ugryzienia obserwować i nie bagatelizować objawów.
W razie potrzeby należy udać się do lekarza i postępować według jego zaleceń. Oczywiście w każdej sytuacji należy zachowywać zdrowy rozsądek oraz zimną krew. Należy spokojnie podejść do całej sytuacji związanej z ukąszeniem.