Jak wygląda badanie prostaty? Co warto wiedzieć o tym badaniu?

Jak wygląda badanie prostaty? Co warto wiedzieć o tym badaniu? Jak wygląda badanie prostaty? Co warto wiedzieć o tym badaniu?

Nikt nie lubi wizyt u urologa, a większość panów najbardziej obawia się badania prostaty. Jak ono przebiega i z czym się wiążę?

Problemy z prostatą dotykają wielu panów, nawet tych w okolicach 40-tki. Lekarze zalecają, by w tym wieku zacząć się badać raz do roku. Im wcześniej wykryta zmiana, tym większa szansa na wyleczenie.

Klasyczne badanie prostaty

Wykonuje się je przez odbyt. Najczęściej robi je urolog lub lekarz rodzinny. Nie jest przyjemne, ale to najprostszy sposób, by wykryć niepokojące zmiany. Nie powinno być powodem do wstydu czy niepokoju.

Badanie krwi PSA

Wykonuje się też badanie prostaty polegające na badaniu krwi w kierunku podwyższonej obecności antygenu sterczowego. Wyniki mogą być mylące, dlatego jest to tylko badanie pomocnicze, zlecane raczej przy obserwacji pacjenta z podejrzeniem raka prostaty czy innych poważnych schorzeń.

Badanie USG prostaty

Jeśli chodzi o USG prostaty, to najczęściej lekarze decydują się na nie, gdy istnieje ryzyko wystąpienia problemów w tym obszarze. Można je wykonać przez brzuch – wtedy pacjent leży na plecach i nie jest to zbyt niekomfortowe. Druga metoda zakłada obserwację prostaty sondą włożoną w odbyt. To jest już dla większości pacjentów mniej komfortowe. Niestety, ta druga metoda pozwala znacznie lepiej zobaczyć prostatę i ewentualne zachodzące w niej zmiany, więc stosuje się ją częścią. Jeśli chodzi o dobre wiadomości, to jest jedna: badanie trwa krótko, najwyżej kilka minut.

Komentarze