Dlaczego mężczyźni nie powinni jeść dużo jajek?
Potocznie przyjęło się, że jajka są produktem wysokowartościowym, zdrowym, pożywnym a także idealnym dla osób na diecie. W internecie można także natknąć się na wiele, niekiedy dziwnych, teorii odnoszących się do spożywania jajek. Jedna z nich mówi, że jajka wpływają korzystnie na pracę naszego mózgu, inna natomiast, zupełnie skrajna do tej przedstawionej, postuluje, że jajka są źródłem złego samopoczucia i bakterii, które po przedostaniu się do organizmu sieją w nim prawdziwe spustoszenie. Jak więc można zauważyć, teorii jest wiele, prawda jednak jest zupełnie inna. Jajka na pewno nie są produktem, który w jakiś poważny sposób zagraża człowiekowi, można je spożywać, istnieje jednak grupa osób u których ilość jajek w diecie musi być po prostu odrobinę ograniczona. Oto dlaczego niektórzy nie powinni jeść zbyt dużo jajek.
Niebezpieczny cholesterol
Niestety, żółtko jest źródłem szkodliwego dla zdrowia cholesterolu. Zazwyczaj to właśnie mężczyźni mają problem z uporczywym cholesterolem. Dzieje się tak dlatego, że to płeć męska uwielbia rozkoszować się daniami, które są bogate w szkodliwe substancje, przez co w organizmie zaczyna odkładać się właśnie wyżej wspomniany cholesterol. Należy jednak pamiętać, że jedynie żółtko jest jego źródłem a co za tym idzie białko można spożywać w każdej ilości, podczas gdy żółtko należy ograniczyć do maksymalnie jednego dziennie jednak nie więcej niż sześciu tygodniowo. Nie jest to liczba jakoś bardzo ograniczająca dietę człowieka, dlatego też można się na spokojnie do niej dostosować i dłużej cieszyć zdrowiem, energią i wigorem.
Duża ilość tłuszczu
Jajka pomimo iż bogate są w wiele substancji odżywczych, są źródłem witamin, wielu minerałów oraz mikroelementów a także udowodniono, że w sposób pozytywy przyczyniają się do walki z miażdżycą - posiadają jednak także duże ilości tłuszczu. Na ten produkt spożywczy powinny więc uważać głównie osoby, które są na tzw. diecie redukcyjnej, czyli inaczej rzecz ujmując, starają się o zmodyfikowanie swojej wagi. Zrzucanie zbędnych kilogramów będzie prostsze i przyjemniejsze jeżeli ograniczymy spożywanie żółtek. Niech to początkowo będzie sześć żółtek tygodniowo, następnie lekko ograniczajmy i modyfikujmy tę liczbę tak, by w rezultacie stanęło na dwóch żółtkach tygodniowo. Będzie to wymagać od nas zapewne wielu wyrzeczeń, jednak jest to niezbędne w przypadku osób na diecie redukcyjnej.
Mogą powodować różnego rodzaju choroby
Niestety najnowsze badania dowodzą, że jajka mogą (co prawda zazwyczaj w sposób pośredni) powodować różnego rodzaju problemy zdrowotne. Chodzi tutaj głównie o choroby układu krążenia, takie jak: nadciśnienie tętnicze, zawał serca, niewydolność serca czy też zaburzenia rytmu serca. Dodatkowo spożywanie zbyt dużej ilości jajek może być przyczyną cukrzycy typu II. Dowiedziono także, że jedzenie kilku jajek dziennie w sposób znaczny i niewątpliwie niebezpieczny przyczynia się do zwapnienia tętnic. Jak więc widzimy, szczególnie osoby, który borykają się z różnego rodzaju chorobami lub są w jakiś inny sposób obciążone ryzykiem zachorowania na wyżej wymienione schorzenia, powinny znacznie ograniczyć ilość spożywanych jajek czy wręcz wyeliminować ten produkt ze swojej codziennej diety. Taka postawa bezapelacyjnie pozwoli Wam cieszyć się swoim zdrowiem dłużej.
Umiar ma znaczenie
Podsumowując niniejszy artykuł, należy stwierdzić, iż niewątpliwie w tym przypadku umiar naprawdę ma znaczenia. To, że jajka spożywane w dużych ilościach szkodzą może być dla niektórych sporym zaskoczeniem. Jeżeli jednak jesteś fanem tego produktu i nie wyobrażasz sobie życia bez jedzenia jajek postaraj się odrobinę ograniczyć częstotliwość ich spożywania. Możesz robić to stopniowo i małymi kroczkami w ten sposób nie będziesz musiał tak od razu rezygnować z tego produktu. Pamiętaj także, że żółtka są dużo bardziej niezdrowe, staraj się więc głównie tę część jajka wyeliminować z diety, białka natomiast nie są aż tak szkodliwe. Musisz także mieć świadomość, że jajka są składnikiem wielu codziennych domowych dań, są one bowiem dodawane np. do różnego rodzaju ciast, drożdżówek, zup (np. żurku) czy nawet stanowią składową panierki do kotleta. Dlatego właśnie tak ważna jest także świadomość tego co się spożywa i w jakich ilościach. W tym przypadku umiar i świadomość konsumenta odgrywają największą rolę.