Co pyli i uczula w maju? - Jakie pyłki uczulają w maju?

Co pyli i uczula w maju? - Jakie pyłki uczulają w maju? Co pyli i uczula w maju? - Jakie pyłki uczulają w maju?

Maj to kwitnące kwiaty i zielone liście na drzewach. Niestety równocześnie wiele roślin zaczyna pylić. Dla alergików oznacza to łzawiące oczy i ciągły katar. Co pyli i uczula szczególnie w maju?

W praktycznie całej Polsce powszechne jest pylenie traw. Na podwórkach, skwerach i przy drogach zaczynają pylić różne gatunki trawy, a wraz z nimi często towarzyszące im kwiaty polne, babka lancetowata czy szczaw. W mieście, gdzie trawniki są regularnie koszone, może to być mało uciążliwe. Największy problem będą mieli ci, którzy ruszą na majówkę pod namiot czy w plener.

Dodatkowo w maju pylą i uczulają niektóre drzewa. Należy do nich sosna i dąb. To stawia pod znakiem zapytania również wypoczynek w lesie dla alergików. Dęby i sosny można też niekiedy spotkać w miejskich lasach i parkach. Jeśli chodzi o najbardziej powszechnie występujący chwast, który pyli w maju, to jest nim oczywiście pokrzywa. Jej charakterystyczne pręciki nasienne i kwiatki są dla alergików powodem cierpienia. Pokrzywy rosną na ugorach, przy śmietnikach i w każdym innym miejscu znajdującym się w pobliżu siedzib ludzkich. Aby zapobiec ich pyleniu,trzeba regularnie kosić takie zarośla.

 

Komentarze