Jaki jest Twój szef? Poznaj psychologiczne profile zarządzających

Jaki jest Twój szef? Poznaj psychologiczne profile zarządzających Jaki jest Twój szef? Poznaj psychologiczne profile zarządzających

Czasami wydaje Ci się, że Twój szef, człowiek, który powinien być dla Ciebie wsparciem, mentorem, wzorem i kimś decyzyjnym w zespole w wielu sytuacjach, zachowuje się co najmniej dziwnie. Okazuje się, że większa część osób, które obejmują kierownicze i przywódcze stanowiska zaczyna zachowywać się w sposób mało naturalny i obiera różne prze dziwne i specyficzne patenty na zarządzanie swoim zespołem. Psychologia przewiduje aż 9 typów szefów, każdy z nich jest inny, każdy zazwyczaj doskonale nam znany. Warto jednak skupić się na tych trzech wyjątkowych, które to wydają się występować najczęściej i są już wręcz legendą. Szef to zdecydowanie osoba do której odczuwa się respekt i darzy szczególnym szacunkiem czy uznaniem, problem pojawia się w momencie, gdy jego postawa i sposób bycia nieco odbiega od ogólnie przyjętych norm i standardów a także naszych wyobrażeń. Oto trzy najczęściej występujące typy szefów w polskich przedsiębiorstwach. Czy Twój szef jest którymś z nich?

Chytry złodziejaszek

Zdecydowanie jeden z gorszych typów osobowości władczej. Jak sama nazwa wskazuje, jest to człowiek, którego cechuje zbytnia pewność siebie, podstępność, przebiegłość i nagminne naginanie prawdy. Można powiedzieć, że jest to wyrafinowany słuchacz, który słyszy tylko to co chce, a chce słyszeć to, co przyniesie mu sukces i uznanie. Dlatego właśnie, zazwyczaj kradnie Twoje pomysły i rozwiązania, które potem spotykają się z ogromnym uznaniem i podziwem całego zarządu. Taki szef przypisuje sobie zasługi swoich pracowników i nie wyróżnia ich ani nie nagradza w sposób szczególny wykonywanej przez nich pracy. Przywłaszczanie sobie pomysłów, rozwiązań czy innowacyjnych idei pracowników to dla niego normalna sprawa i  co gorsze on naprawdę nie widzi w tym nic złego.

Samodzielny pirat

Twój szef wszystko chce robić sam nie obarczając Cię żadnymi obowiązkami, jest to dosyć dziwne podejście, ponieważ właśnie od tego się ma pracowników, by nimi zarządzać i przydzielać im odpowiednie zadania do wykonania oraz obowiązki, które będą zgodne z ich kompetencjami i umiejętnościami. Inną odmianą tego typu szefa jest postępowanie wręcz dyktatorskie. Oznacza to, że Twój szef w firmie zajmuje się tylko dyktowaniem tego co jest do wykonania, kompletnie nie licząc się ze zdaniem pracowników. Można więc powiedzieć, że jedyne zadania jakie przydziela noszą miano wyłącznie tych operacyjnych. Ciężko się mu sprzeciwić oraz wprowadzić jakieś własne poprawki czy pomysły, ponieważ on wszystko wie najlepiej. Możesz zapomnieć więc o czymś takim jak własna inicjatywa czy innowacyjny pomysł, w przypadku samodzielnego pirata, to nie ma racji bytu.

Człowiek widmo

Jak sama nazwa wskazuje, szef którego więcej nie ma niż jest. Jeżeli chcesz coś z nim załatwić musisz łapać go w korytarzy, bo więcej niż pewne jest to, że zaraz się ulotni i przestanie odbierać telefon. Tak naprawdę jak zaczynałaś tam pracę, to nawet nie on Cię zatrudniał tylko jego asystenta, Ty swojego pracodawcę poznałaś dopiero kilka dni później. Jest to typ człowieka o którego istnieniu wie każdy, jednak rzadko kto jest w stanie z nim porozmawiać i przedyskutować różne nurtujące kwestie. Przyczyn takiego zachowania może być wiele. Jedną z nich może być jego autentyczne zabieganie i wielość spotkań w czasie dnia, dlatego właśnie tak ciężko jest Ci się z nim skontaktować i porozmawiać, już nie wspominając o rozmowie telefonicznej czy mailowaniu. Drugą przyczyną może być po prostu fakt, że Twój szef to leniuszek, który podstępem wymiguje się z siedzenia w pracy, tłumacząc się wielością spotkań na mieście.

 

Komentarze