Jaka jest optymalna temperatura powietrza w biurze?

Jaka jest optymalna temperatura powietrza w biurze? Jaka jest optymalna temperatura powietrza w biurze?

Każdy ma swoją optymalną temperaturę w domu. A w biurze? Temperatura ma odpowiadać dziesiątkom osób jednocześnie. Jaka będzie najlepsza?

Może się wydawać, że temperatura powietrza w biurze to tylko kwestia gustu. W rzeczywistości jest na ten temat rozporządzenie w ramach przepisów o bezpieczeństwie i higienie pracy. Określają one, że

"minimalna temperatura w biurze może wynosić 18 stopni. Maksymalna nie jest precyzyjnie określona, ale przyjmuje się, że nie powinna być wyższa niż 30 stopni."

Brak ustalonej maksymalnej temperatury w miejscu pracy wynika z tego, że mocno zależy to od jej specyfiki.

Temperatura powietrza w biurze – za wysoka, czy optymalna?

Zależy też, jak długo temperatura jest wysoka, a także co zapewnia przy tym pracodawca. Temperatura 31 stopni w czasie biurowej imprezy z napojami chłodzącymi i w swobodnym stroju to nie to samo, co taka sama temperatura odczuwana przez pracownika, który przez cały dzień musi siedzieć przy oknie w garsonce i rajstopach.

Zgodnie z przepisami, jeśli praca jest wykonywana w wyższej temperaturze, to pracodawca powinien zapewnić napoje czy przerwy, dzięki którym zniesienie takich warunków będzie łatwiejsze. Jeśli zdaniem pracowników temperatura powietrza w biurze nie jest odpowiednia, powinni w pierwszej kolejności zgłosić to pracodawcy, a następnie mogą powiadomić Inspekcję Pracy.

Jaka temperatura powietrza w pracy optymalna?

Powyższe normy określają przepisy. A jaka temperatura będzie najbardziej komfortowa? W mniejszym biurze można zapytać o zdanie pracowników. W większym można ustawić ją na standardowe 20-22 stopnie i ewentualnie zmodyfikować, jeśli pojawią się skargi.

Warto też pamiętać o różnicy pomiędzy temperaturą biura a otoczenia. To przez wchodzenie z upalnego dworu do chłodnego pomieszczenia wiele osób przeziębia się latem. Lepiej więc regulować temperaturę w zależności od tego, jak ciepło jest na dworze.

Komentarze