O czym świadczy brak miesiączki po 50 roku życia?

O czym świadczy brak miesiączki po 50 roku życia? O czym świadczy brak miesiączki po 50 roku życia?

Kobieta po 50-tym roku życia wchodzi w zupełnie nowy etap. W jej organizmie zachodzą ważne zmiany. Gospodarka hormonalna się zmienia. O czym świadczy brak miesiączki po 50 roku życia? Menopauza? A może problemy z tarczycą? Odpowiadamy na te nurtujące wiele kobiet pytanie.

Brak miesiączki po 50 roku życia - ważne zmiany w gospodarce hormonalnej

Często nie zdajemy sobie sprawy za ile ważnych procesów w naszych organizmie odpowiadają hormony. Dwa najważniejsze hormony płciowe to  estrogeny i progesteron. Jaką rolę pełnią?

  • gwarantują prawidłowy rozwój pęcherzyków jajowych, owulację,

  • odpowiadają za  wzrost i redukcję błony śluzowej macicy.
  • estrogeny regulują aż 400 procesów w organizmie kobiecym. Trudno w to uwierzyć, ale to prawda. Zapewniają właściwą ochronę układu sercowo-naczyniowego, młody i zdrowy wygląd skóry, są odpowiedzialne za prawidłowy poziom wapnia w kościach, regulują popęd płciowy.

Brak miesiączki po 50-tce - czy jest się czego bać?

Bywają sytuację, że brak miesiączki to konsekwencja poważnych problemów z tarczycą. Brak miesiączki, to jednak znak przekwitania u kobiety. Najpierw w okresie menopauzy miesiączka zanika. Na następnym etapie postmenopauzalnym miesiączki już praktycznie nie ma.  Czy jest to powód do niepokoju? Oczywiście, że nie. To naturalna kolej rzeczy! Ciało kobiety, jej organizm się zmienia. Nadal jednak może ona po 50 roku życia cieszyć się pełnią życia i czerpać z niego pełnymi garściami. Do czego oczywiście wszystkie dojrzałe panie zachęcamy.

Komentarze