Jak depresja zmienia człowieka?

Jak depresja zmienia człowieka? Jak depresja zmienia człowieka?

Okazuje się, że depresja wpływa nie tylko na samopoczucie. Zmienia też strukturę mózgu. Poza tym trudne doświadczenia mogą trwale zmienić człowieka. W jaki sposób? Jak depresja zmienia człowieka? 

Badania opublikowane w 2012 roku w Wielkiej Brytanii udowadniają, że niektóre części mózgu zmniejszają się podczas epizodów depresji. Skala zależy od tego, jak długo dana osoba zmaga się z chorobą. Inne dane sugerują, że osoby cierpiące na depresję są podatne na niedotlenienie i stany zapalne w obrębie mózgu. Zmniejszyć może się też sprawność takich części mózgu jak :

  •     hipokamp,
  •     kora przedczołowa,
  •     ciało migdałowate.

Te części mózgu odpowiadają za realizację zadań, pamięć i...nastrój. Według badań aby powstały takie zmiany, depresja musi trwać minimum 8 miesięcy.

Co czuje chory na depresję? - fot. freepik.com


Psychiczne skutki depresji – Co czuje chory na depresję?

Depresja zmienia też człowieka na poziomie jego emocji i zachowań. Niektóre osoby mogą stracić poczucie sprawczości i kontroli nad swoim życiem. Wcześniej aktywne, w trakcie depresyjnego epizodu przekonały się, że nie wszystko od nich zależy. To może wpływać na dalsze decyzje i stosunek do życia czy kariery.

Kolejny aspekt, który może ulec zmianie, to kontakty międzyludzkie. Osoba otoczona wianuszkiem przyjaciół może szybko zostać sama, jeśli bliscy nie będą umieli poradzić sobie z jej obniżonym nastrojem. Warto pracować nad odbudową zaufania do innych, by takie doświadczenia nie utrudniły już na zawsze poznanie kogoś czy utrzymywanie przyjaźni.

Niektórzy w trakcie depresji nie są w stanie wypełniać swoich obowiązków wobec bliskich czy dawać z siebie odpowiednio dużo w pracy. Później mogą borykać się przez to z poczuciem winy i wyrzutami sumienia. Aby depresja nie przyniosła takich skutków, warto rozliczyć ten etap przed sobą i symbolicznie go zamknąć. To pozwoli ruszyć do przodu bez obciążeń.

Na koniec warto pamiętać, że depresja może zmieniać człowieka nie tylko na gorsze. Jak wszystkie traumatyczne doświadczenia, w dłuższej perspektywie poszerza gamę życiowych doświadczeń. To może przynieść nieoczekiwane skutki, np. uwrażliwienie na cierpienie innych czy tworzenie poruszających prac opartych na własnych doświadczeniach. Dlatego warto brać pod uwagę, że depresja zmienia człowieka, ale nie tylko i niekoniecznie na gorsze.

Komentarze