Depresja maskowana objawy fizyczne - Objawy fizyczne depresji

Depresja maskowana objawy fizyczne - Objawy fizyczne depresji Depresja maskowana objawy fizyczne - Objawy fizyczne depresji

Depresja maskowana to szczególny rodzaj tego schorzenia. Jak się objawia i czym różni się od „zwykłej” depresji?

Depresja maskowana – co to jest?

Zwykle depresja objawia się pogorszonym nastrojem, apatią i niechęcią do wstania z łóżka czy podejmowania codziennych obowiązków. Te objawy są w naszej kulturze niepożądane. W wielu środowiskach depresja jest uważana za coś wstydliwego czy niedopuszczalną słabość. Czasem sam pacjent nie dopuszcza do siebie świadomości depresji i stara się za wszelką cenę „radzić sobie” z życiem. Jednak mimo świetnej formy na zewnątrz, choroba musi znaleźć gdzieś ujście. Taki rodzaj depresji nazywa się depresją maskowaną właśnie z uwagi na ten aspekt: pacjent zakłada rozmaite „maski”. Choroba znajduje więc ujście w nietypowych dla zwykłej depresji objawach fizycznych.

Fizyczne objawy depresji maskowanej - fot. freepik.com


Jak rozpoznać depresję maskowaną?

Do objawów depresji maskowanej mogą należeć m.in.

  • kołatanie serca;
  • ból brzucha;
  • ból głowy, migrena;
  • sztywność mięśni, przykurcze;
  • bezsenność;
  • wysypka, egzema;
  • biegunki;
  • zaburzenia miesiączkowania;
  • obniżona odporność i ciągłe przeziębienia.

Jak widać, objawy są całkowicie niekojarzone z depresją. Choć ich lista może dziwić, to warto wiedzieć, że ciało w taki sposób reaguje na stałe przeciążenie napięciem czy stresem. Warto więc obserwować swój organizm. Są znane przypadki, takie jak silna wysypka czy migrena utrzymująca się u kogoś, kto przygotowuje się do wystawnego ślubu, którego w głębi serca nie chce. Czasem depresja ma związek ze znienawidzoną pracą czy przeciążeniem obowiązkami domowymi. Osoba, która nie może pozwolić sobie na zmianę tych czynników, może cierpieć na objawy czysto fizyczne i depresję maskowaną.

Objawy fizyczne depresji maskowanej -  fot. freepik.com


Rozpoznanie depresji maskowanej

Objawy fizyczne i psychiczne depresji maskowanej mogą być tak mylące, że większość pacjentów nie ma prawidłowej diagnozy. Ci, którzy maskują złe samopoczucie alkoholem czy dietą, w najlepszym razie trafiają do lekarza z powodu anoreksji czy alkoholizmu, Niektórzy leczą się na zupełnie banalne symptomy jak wysypka czy napięcie mięśni. Tylko doświadczony lekarz psychiatra będzie w stanie w takich objawach fizycznych rozpoznać depresję maskowaną.

Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty.  Pamiętaj, że w przypadku jakichkolwiek problemów należy bezwzględnie skonsultować się ze specjalistą. 

Komentarze