Czy depresja kwalifikuje do renty? - Kiedy z depresją można ubiegać się o rentę?

Czy depresja kwalifikuje do renty? - Kiedy z depresją można ubiegać się o rentę? Czy depresja kwalifikuje do renty? - Kiedy z depresją można ubiegać się o rentę?

Czy chorzy na depresję mogą liczyć na rentę? Przepisy nie są do końca precyzyjne. Sprawdzamy, jak jest faktycznie z rentą i depresją.

Większość osób myśli, że konkretne choroby uprawniają do otrzymania renty. Tymczasem same choroby nie są podstawą do wypłacania świadczeń. Lekarz ZUS przyznaje prawo do renty, jeśli:

  • osoba chora jest niezdolna do pracy,
  • pracowała najdalej na 18 miesięcy przed ubieganiem się o rentę,
  • ma odpowiedni staż pracy zależny od wieku.

Już te trzy punkty udowadniają, że nie jest to tak proste, jak mogłoby się wydawać. Freelancer, który pracuje od czasu do czasu na zlecenia, nie będzie miał szans na rentę nawet przy poważnych problemach z samopoczuciem.

Kiedy z depresją można ubiegać się o rentę? - fot. freepik.com


Kiedy z depresją można ubiegać się o rentę?

Drugim pojęciem, które dostarcza trudności, jest trwała niezdolność do pracy. Większość chorych może wprawdzie odczuwać swoją depresję jako stałą i niezmienną trudność, jednak faktycznie po kilku gorszych miesiącach jest w stanie w pełni sprawnie funkcjonować. Zazwyczaj nawet w najgorszym stadium depresji pacjent nie rezygnuje z pracy czy innych obowiązków. Ci, którzy nie leczą się lub od niedawna przyjmują leki, nie mogą liczyć na rentę z tytułu depresji. Lekarz-orzecznik stwierdzi w ich przypadku, że trzeba sprawdzić, czy leczenie przyniesie efekty, by zadecydować o przyznaniu renty. O rentę nie ma też sensu ubiegać się, gdy leczenie przynosi efekty. Nawet, jeśli choroba wywołuje w życiu pewne trudności, to o ile pacjent jest w stanie pracować, a leki mu pomagają, to na rentę nie może liczyć.

Renta przy depresji: na jak długo?

Jak widać, depresja będzie uprawniała do renty tylko wówczas, gdy pacjent naprawdę nie jest w stanie funkcjonować ani podjąć żadnej pracy. Najczęściej więc liczy się w przypadku osób, które mają dodatkowe problemy ze zdrowiem – np. trudności z poruszaniem się lub inne zaburzenia psychiczne. Oświadczenie o niezdolności do pracy będzie obowiązywało przez maksymalnie 5 lat, choć w przypadku chorych na depresję najczęściej wydawane jest na krótszy czas. Z uwagi na specyfikę choroby lekarz ma prawo sądzić, że stan pacjenta może się zmienić w perspektywie roku czy dwóch lat.

Komentarze 1

Gość 13 czerwca 2023

Bzdury,