Czy depresja jest wyleczalna? - Czy depresja jest całkowicie uleczalna?

Czy depresja jest wyleczalna? - Czy depresja jest całkowicie uleczalna? Czy depresja jest wyleczalna? - Czy depresja jest całkowicie uleczalna?

Wielu chorych na depresję nie chce się leczyć. Wydaje się, że wiąże się to z całym życiem przyjmowania leków czy terapii. Po co więc zaczynać, skoro taki proces nie przyniesie wyraźnych efektów i nigdy się nie skończy?  Czy depresja jest wyleczalna? -Czy depresja jest całkowicie uleczalna? W rzeczywistości depresję da się wyleczyć!

Powszechna zła opinia o skuteczności leczenia depresji bierze się stąd, że najgłośniej jest o najtrudniejszych przypadkach. Każdy więc słyszał o kimś, kto leczy się latami, a wciąż zmaga się z depresją. Jednak w przypadku ok. połowy pacjentów leczenie daje rezultaty. Szybka reakcja i odpowiednio dobrane leki mogą nawet sprawić, że ryzyko pojawienia się kolejnego epizodu depresji spadnie o połowę.
 

Czy depresja jest całkowicie uleczalna? - fot. freepik.com


Odpowiednio dobrane leczenie depresji

Jest jeszcze inny powód, dla którego pokutuje opinia, że depresja nie jest wyleczalna. Leki na depresję działają dopiero po kilku miesiącach nieprzerwanego przyjmowania. Pacjentom wydaje się więc często, że „nic się nie zmienia”. Gdy już poczują poprawę, zdarza się, że natychmiast odstawiają leki. Po kilku tygodniach ich nastrój znów się pogarsza i muszą zaczynać terapię od początku. Leki antydepresyjne to potężne narzędzie, ale muszą być dobierane uważnie i umiejętnie przyjmowane. Ci, którzy pomijają dawki, często nie mogą doczekać się efektów. Kolejny problem to łączenie leków na depresję z alkoholem czy narkotykami. Wiele osób, które nie mają energii do życia i zmagają się z obniżonym nastrojem, nieświadomie stosuje samoleczenie, regulując nastrój za pomocą używek. Tymczasem łączenie ich z antydepresantami może mocno wpłynąć na działanie obydwu substancji, a nawet pogłębić depresyjne epizody. Warto skontaktować się z opowiednim lekarzem, który miał już doświadczenie z podobnymi przypadkami. 

Psychoterapia w leczeniu depresji

Drugim powodem, dla którego wielu wydaje się, że depresja nie jest uleczalna, jest pominięcie roli psychoterapii. Samo przyjmowanie leków nie rozwiązuje problemu. Pacjent przy kolejnych życiowych trudnościach znów zaczyna zmagać się z depresją. Psychoterapia pozwala zmienić okoliczności lub swoje podejście do nich i np. pożegnać się z działającym negatywnie na psychikę partnerem czy szefem. Przy połączeniu psychoterapii i leczenia farmakologicznego w wielu przypadkach da się całkowicie wyleczyć depresję

Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty.  Pamiętaj, że w przypadku jakichkolwiek problemów należy bezwzględnie skonsultować się ze specjalistą. 

Komentarze