Co to znaczy chroniczna depresja? - Czym się objawia?

Co to znaczy chroniczna depresja? - Czym się objawia? Co to znaczy chroniczna depresja? - Czym się objawia?

Depresja kojarzy się z obniżonym nastrojem i apatią. A jak objawia się chroniczna depresja i czy da się ją leczyć?  Chorzy na depresję zwracają uwagę, że ich choroba nie oznacza, że przez cały czas są smutni i apatyczni. W rzeczywistości mogą oni normalnie funkcjonować, opowiadać żarty i być duszą towarzystwa w pracy. Zaburzenia nastroju mogą pojawiać się od czasu do czasu lub trwać tylko przez kilka tygodni w roku. W nieco innej sytuacji są osoby chore na depresję chroniczną - czyli depresję długotrwałą. 

Chroniczna depresja - fot. freepik.com


Jak się objawia chroniczna depresja?

W przebiegu chronicznej depresji można spodziewać się obniżenia nastroju, które nie mija ani dzięki pozytywnym przeżyciom, ani wraz z upływem czasu. Chorzy mogą borykać się z niską samooceną, zaburzeniami snu czy niechęcią do codziennych zajęć. Często izolują się od otoczenia, i to zarówno dlatego, że mają taką potrzebę, jak i wtedy, gdy są przez otoczenie oceniani czy nakładane są na nich zbyt duże ich zdaniem obciążenia.

W przypadku chronicznej depresji objawy te będą przewlekłe, ale niezbyt silne. Tym odróżnia się ona od „zwykłej” depresji, której epizody trwają krócej, ale mogą „ścinać z nóg” chorego, który nie jest w stanie podołać prostym życiowym wyzwaniom.

Depresja chorniczna - co to znaczy fot. freepik.com


Leczenie chronicznej depresji

Ponieważ depresja chroniczna może trwać latami, wiele osób nie jest zdiagnozowanych. Wydaje się w ich przypadku, że po prostu są z natury mniej wesołe, niż inni. Leczenie powinno odbywać się podobnie, jak w przypadku innych form depresji. Skuteczne mogą być leki, ale też psychoterapia. Czasem depresja chroniczna pojawia się po traumatycznym doświadczeniu jak problemy w szkole czy rozwód. Innym razem ma podłoże genetyczne i rozwija się u osób, które mają w rodzinie historię podobnych chorób.

Komentarze