Słynni Polscy kompozytorzy - nazwiska, które musisz znać

Słynni Polscy kompozytorzy - nazwiska, które musisz znać Słynni Polscy kompozytorzy - nazwiska, które musisz znać

Nie da się ukryć, że z obszaru pomiędzy Berlinem, Wiedniem a Moskwą pochodzi chyba więcej znanych kompozytorów niż z wszystkich pozostałych miejsc na świecie. Którzy ze słynnych pianistów i autorów muzyki klasycznej pochodzą z Polski?

Polska nie słynie może z najbardziej egzotycznych plaż ani największych hollywoodzkich hitów. Są jednak dziedziny, w których to my przodujemy. Jedną z nich jest ilość znanych kompozytorów, którzy pochodzą z Polski.

Skąd jest Chopin?

Wbrew pozorom to banalne dla Polaków pytanie nie jest oczywiste dla Francuzów, którzy chętnie przyznają się do naszego znanego kompozytora. Mimo wszystko trzeba wiedzieć, że Fryderyk Szopen pochodzi z Polski i jest jednym z najwybitniejszych przedstawicieli romantycznej muzyki. Do dziś jego muzyka jest szczególnie ceniona w Japonii, skąd pochodzi wielu laureatów Konkursu Chopinowskiego.

W świecie opery i baletu

Bywalcy światowych oper i teatrów mogą zauważyć, że nazwiska Stanisława Moniuszki, Karola Szymanowskiego czy Witolda Lutosławskiego często goszczą tam na afiszach. Przykładowo Halka była wystawiana na Kubie, w Czechach, Francji, USA, Kanadzie, Finlandii, Japonii, Meksyku, Mongolii i Chinach. Widzów zza granicy uwodzi niezwykła emocjonalność naszych kompozytorów. O tych operach mówi się, że łatwo na nich zapłakać, bo miłość, zdrada czy cierpienie są w nich przedstawione niezwykle sugestywnie.

Uwieczniony przez Polańskiego

Władysław Szpilman jest głównym bohaterem filmu Pianista. Dzięki temu został poznany na całym świecie, bo wcześniej jego sława nie wykraczała daleko poza Polskę i Izrael. Ten słynny polski kompozytor napisał setki utworów, z których wiele stało się nad Wisłą hitami. Jego syn Andrzej przyznał w jednym z wywiadów, że ojcu nie udała się kariera zagraniczna, ponieważ Europa za jego życia była podzielona i nie mógł swobodnie występować. Mimo wszystko warto znać to nazwisko i wiedzieć, o kim konkretnie opowiada film Romana Polańskiego.

Słynni polscy kompozytorzy współcześnie

Sława polskich kompozytorów nie kończy się na poprzednich wiekach. Obecnie również mamy się w tej dziedzinie czym pochwalić. Szczególnie znani są kompozytorzy, którzy zajmują się muzyką filmową. Kompozycje Wojciecha Kilara słychać w filmie Dracula Francisa Forda Coppoli, a Zbigniew Preisner współpracował przy zagranicznych filmach Agnieszki Holland. Nie każdy wie, że muzyka z Dziecka Rosemary to dzieło Krzysztofa Komedy, a ścieżkę do Lśnienia napisał Krzysztof Penderecki. Jednak największą gwiazdą jest Jan A. P. Kaczmarek, który dostał Oscara i od lat współpracuje m.in. ze Stevenem Spielbergiem. Warto pamiętać te polskie nazwiska kompozytorów przy najbliższej wizycie w kinie.

Komentarze