Najsłynniejsze obrazy świata - jakie dzieła są najbardziej cenione?

Najsłynniejsze obrazy świata - jakie dzieła są najbardziej cenione? Najsłynniejsze obrazy świata - jakie dzieła są najbardziej cenione?

Na początek warto wytłumaczyć, że tak jak muzyka jest kwestią gustu, tak i obrazy mogą się nie podobać. Nawet te, które inni uznali za arcydzieła. Wbrew pozorom rozmowa na poziomie nie musi polegać na wymienianiu nazwisk najbardziej sławnych malarzy i potakiwaniu. Warto szukać obrazu, który naprawdę zrobi na nas wrażenie. Wtedy zapamiętanie nazwy i autora staje się proste, bo widz ma bezpośredni związek z dziełem.

Póki jednak nie uda się ta sztuka, warto znać choćby kilka najsłynniejszych obrazów. Ich znajomość przyda się nie tylko w muzeum. Obecnie reprodukcje trafiają na ubrania, ściany klubów i restauracji czy do gier komputerowych, dlatego warto wiedzieć podstawowe fakty o autorach i ich dziełach.

Najsłynniejszy uśmiech świata

Obraz Mona Lisa Leonarda da Vinci otwiera wszelkie rankingi i już na stałe wpisał się do kultury. Za najsłynniejszym uśmiechem świata na obrazie wziąć kryje się tajemnica, bo nadal nie wiadomo, dlaczego Monie Lisie jest tak wesoło. Jedni twierdzą, że obraz został przemalowany, a pod spodem znajduje się portret kochanka malarza i stąd niejednoznaczny uśmiech. Zdaniem innych Mona Lisa jest w ciąży, co tłumaczy jej błogą minę. Dodatkowo warto wiedzieć, że obraz na żywo wygląda zaskakująco skromnie. Ma wielkość dużego notesu i można go podziwiać zza specjalnej szyby ochronnej. Goście Luwru twierdzą, że w związku z tym malowidło Leonarda da Vinci ledwo widać i nie sprawia wrażenia, jakiego oczekujemy po najsłynniejszym obrazie świata.

Warto wiedzieć, że również Ostatnia Wieczerza to dzieło Leonarda da Vinci. To obraz jeszcze bardziej niejednoznaczny i pełen alegorii. Szczególnie osoby zainteresowane chrześcijaństwem i jego historią powinny choć raz obejrzeć go i zastanowić się nad przedstawioną sceną. Dlaczego ? ? Właśnie dla takich pytań ze sztuką obcują jej fani.

Twarz Scarlett Johannson

Obraz Dziewczyna z Perłą Johanessa Vermeera został uwieczniony w filmie, w którym występuje piękna Scarlett Johansson. Pozwala to w bardziej współczesny sposób patrzeć na obraz niderlandzkiego mistrza. Vermeer jest znany też z słynnego obrazu Mleczarka. Na pierwszy rzut oka może się wydawać, że to banalna scena – dziewczyna nalewająca z kanki mleko. Jednak właśnie w tym tkwi jej siła: mistrz pędzla i najsłynniejszy malarz świata na wieki uwiecznił prostą służącą, która nalewa mleko. Szczególnie dziś, gdy po setkach lat niezmiennej tradycji taki widok w końcu zaczyna odchodzić w zapomnienie.

Narodziny Wenus

Kolejnym słynnym obrazem, który można każdego dnia zobaczyć na serwetkach czy ulotkach salonów piękności, są Narodziny Wenus Sandro Botticellego. Monumentalny fresk to wcielenie kobiecego piękna i hołd złożony mitologii.

Komentarze