Ile trwają Święta Wielkanocne?

Ile trwają Święta Wielkanocne? Ile trwają Święta Wielkanocne?

Dawniej w Polsce powszechnie obchodzono wszystkie dni związane z Wielkanocą. Dziś większość osób obchodzi samą Wielkanoc i najważniejsze dni dookoła niej.  Coraz częściej zapominamy jednak o tym, że święta wielkanocne obejmują nawet dwa miesiące różnych ważnych uroczystości.

Pierwszą datą, która każdemu kojarzy się z Wielkanocą, jest Niedziela Palmowa. Przypada ona na tydzień przed Wielkanocą i rozpoczyna Wielki Tydzień. W Niedzielę Palmową Jezus miał wjechać do Jerozolimy. Witał go tłum, który rzucał mu pod nogi gałązki i wiwatował. Na pamiątkę tych wydarzeń tego dnia święci się palemki lub witki brzozowe.

Od kiedy trwa Wielki Tydzień?

Wielki Czwartek, Wielki Piątek i Wielka Sobota to  tzw. triduum paschalne. W Wielki Czwartek miała miejsce ostatnia wieczerza. Wielki Piątek to metaforyczna droga krzyżowa, a współcześnie – ścisły post. Wielka Sobota upamiętnia czas, gdy Chrystus leżał w grobie – wierni idą wówczas ze święconką do kościoła.

Ile trwa okres powielkanocny?

Niedzielne śniadanie to główny element świąt wielkanocnych. Później następuje Lany Poniedziałek, który jest zwykle dniem wolnym od pracy. Kolejny tydzień to oktawa wielkanocna. Następna niedziela po Wielkanocy to tzw. biała niedziela lub Niedziela Miłosierdzia Bożego. Czwartą niedzielę po Wielkanocy nazywa się Niedzielą Dobrego Pasterza. 40 dni po Zmartwychwstaniu następuje Wniebowstąpienie Pańskie, a 50 dni po – Zesłanie Ducha Świętego. Łącznie to około 50 dni przypadających na Święta Wielkanocne.

Komentarze