Gdzie spędzić święta wielkanocne w Polsce?

Gdzie spędzić święta wielkanocne w Polsce? Gdzie spędzić święta wielkanocne w Polsce?

Wyjazdy zagraniczne na Sylwestra czy Boże Narodzenie są coraz popularniejsze. Jednak nie da się ukryć, że akurat jeśli chodzi o Wielkanoc, to w Polsce tradycje są jednymi z najpiękniejszych. Zamiast zostać w domu czy wyjeżdżać za granicę, warto odkryć Polskę!

Ten czas to dla rodzin dobra okazja, by pokazać dzieciom tradycje wielkanocne w różnych częściach kraju. Mniejsze miejscowości to niskie ceny, a do tego bogactwo oryginalnych kulinarnych i kulturalnych zwyczajów, których nie ma nigdzie indziej. Na Śląsku są jeszcze miejscowości, w których organizowane są kawalkady, czyli konne pochody z tej okazji. Do tej pory zwyczaj zachował się w Raciborzu Sydole, Sternalicach czy Ostropie. Jego korzenie sięgają średniowiecza.

Gdzie spędzić święta wielkanocne w Małopolsce?

Równie stare są zwyczaje świąteczne znane w Małopolsce. Jeśli zastanawiasz się, gdzie spędzić święta wielkanocne, wybierz Kraków. We wtorek po Wielkiej Nocy pod kopcem Kraka odbywają się jarmarki średniowieczne. Zwyczaj nawiązuje do tradycji, gdy kilkaset lat temu bogaci mieszczanie zrzucali ze wzgórza jedzenie i monety dla biedoty. Jeśli wolisz Wielkanoc spędzać z dala od dużych miast, wybierz Lednicę i Wieliczkę. Tam w okolicy świąt grasuje Siuda Baba, która pojawiła się tam jeszcze w czasach pogańskich.

Gdzie spędzić Wielkanoc? Na Kujawach!

Można też spędzić święta wielkanocne w tradycyjnym regionie, jakim są Kujawy. Warto zobaczyć tradycyjne wiejskie święcenie palm i malowanie jajek. To ostatnie spodoba się szczególnie dzieciom. Na Kujawach kraszanki przybierają nietypowe wzory i kolory. W niektórych miejscowościach trafić można w tym czasie na warsztaty i zabawy dla dzieci.

 

Komentarze