Ślub w maju przesądy - Dlaczego nie można brać ślubu w maju?

Ślub w maju przesądy - Dlaczego nie można brać ślubu w maju? Ślub w maju przesądy - Dlaczego nie można brać ślubu w maju?

Zastanawiałeś się kiedyś, dlaczego właściwie nie można brać ślubu w maju? Wiążą się z tym pewne popularne przesądy. Sprawdzamy, o co chodzi.

Zgodnie z tradycją ślub w maju gwarantuje szybkie rozstanie i nieszczęśliwy związek. Dodatkowo mówi się „w maju ślub – szybki grób”. Małżonkowie powinni więc obawiać się też o swoje zdrowie i życie. Skąd taki przesąd?

Trudno powiedzieć, dlaczego ślub w maju miałby prowadzić do śmierci. Być może chodzi o to, że ślubów raczej nie bierze się zimą ani wiosną, a maj to pierwszy dogodny dla większości osób termin. Urodzone wówczas po nocy poślubnej dzieci rodzą się w lutym, a dawniej trudno było utrzymać przy życiu malutkie dziecko przy temperaturach sięgających minus kilkudziesięciu stopni, przy braku opieki medycznej i słabej higienie. Z kolei dzieci poczęte w czerwcu urodziłyby się już w marcu, gdy jest cieplej i jaśniej.

Poza tym już w starożytnym Rzymie istniało majowe święto zmarłych. Podobne do dziś – Radunica – obchodzą wówczas Białorusini. Dawniej było ono znane również w Polsce. Po Powstaniu Styczniowym maj poświęcono wszystkim, którzy polegli. Prawdopodobnie w maju więc nie wypadało się żenić z tego powodu.

Komentarze