Jakie tematy poruszyć przed ślubem?

Jakie tematy poruszyć przed ślubem? Jakie tematy poruszyć przed ślubem?

Przed wstąpieniem w związek małżeński musicie odbyć wiele szczerych rozmów. Nie powinniście brać ślubu bez dogłębnego omówienia podstawowych kwestii dotyczących waszej przyszłości. Poniżej przedstawiamy listę 5 wyjątkowo ważnych pytań o sprawy, które zdeterminują resztę waszego życia. Oto pytania, które wprost MUSISZ sobie zadać przed ślubem:

1. Czy chcecie mieć dzieci, a jeśli tak, to ile?

Zawarcie ślubu to początek wspólnej drogi przez życie. Od tego momentu nie możecie podejmować ważnych decyzji sami – wszystko wywiera bowiem bezpośredni wpływ na drugą osobę. Wprawdzie większość małżonków niedługo po ślubie decyduje się na dzieci, ale nie jest to żadna wiążąca reguła. Warto wiedzieć, co druga strona myśli o dzieciach, kiedy i czy w ogóle chce je mieć oraz jaka ilość potomstwa jest dla niej optymalna.

2. Kto będzie utrzymywał dom?

Czasy niepodważalnego patriarchatu mamy (na całe szczęście) już dawno za sobą. Współczesne kobiety są świadome swojej wartości i niezależne; często skupiają się na samorozwoju i na karierze zawodowej. Przed wzięciem ślubu musicie ustalić, w jakim modelu będzie funkcjonowała wasza rodzina. Czy będziecie parą niezależnych finansowo ludzi i oboje poświęcicie się pracy, czy raczej wpiszecie się w klasyczny model (mąż pracujący, żona zajmująca się domem)?

3. Jak ważna jest dla was kwestia seksu?

Czasy fizycznego zauroczenia nie mogą trwać wiecznie. Po ciąży figura diametralnie się zmienia; z wiekiem przybywa fałdek i zmarszczek, a po brzuchu można poznać nadmierną skłonność do picia piwa. Jednocześnie fizyczna bliskość i wzajemna akceptacja są szalenie istotne dla zdrowia małżeńskiej relacji. Warto o tym zawczasu porozmawiać i opowiedzieć drugiej osobie o swoich oczekiwaniach.

4. Czym jest dla was religia?

Chcecie się pobrać przed ołtarzem, czy raczej w Urzędzie Stanu Cywilnego? Będziecie spędzać niedziele w kościele, czy na długich spacerach i robiąc zakupy w galerii? Wreszcie: w jakiej wierze zamierzacie wychować swoje dzieci? Porozmawiajcie o waszym stosunku do wiary i o tym, jakie miejsce zajmuje Bóg w waszym życiu – wbrew pozorom jest to temat o wiele trudniejszy niż różnice w poglądach politycznych.

5. Czy macie długi / co zrobicie, jeśli w nie wpadniecie?

Temat pieniędzy nie jest czymś, co można spokojnie zamieść pod dywan. Przyszli małżonkowie powinni wiedzieć dosłownie wszystko na temat wzajemnych niespłaconych zobowiązań – jeśli nie podpiszecie intercyzy, długi jednej strony staną się długami was obojga. Warto też przemyśleć kwestie przyszłego rozporządzania finansami. Czy będziecie niezależni finansowo, czy zdecydujecie się na wspólnotę majątkową? Czy będziecie skłonni poratować współmałżonka w kryzysowej sytuacji? Oto pytania, które musisz sobie zadać przed ślubem.

Komentarze