Dni płodne po 50 roku życia - co musisz wiedzieć?

Dni płodne po 50 roku życia - co musisz wiedzieć? Dni płodne po 50 roku życia - co musisz wiedzieć?

Kobieta po 50 roku życia często wchodzi już w okres menopauzalny. Jest to ściśle związane ze zmianami, jakie zachodzą na poziomie hormonów płciowych w organizmie kobiety. Co dojrzała, świadoma kobieta musi wiedzieć na temat dni płodnych i jajeczkowania w tym czasie? Czy można sprawdzić swoją płodność po 50 roku życia? Odpowiadamy!

Dni płodne po 50 roku życia - jak sprawdzić?

Skończyłaś 50 rok życia? Chcesz wiedzieć, czy nadal masz owulację i dni płodne. Istnieje kilka sposobów, jakimi można to sprawdzić. Należy wykonać specjalne badania:

  • badania hormonalne - cały pakiet tego typu badań najlepiej wykonać na początku miesiąca. Niestety, dadzą one odpowiedź tylko częściową. A dokładnie określą nam tak zwaną rezerwę jajnikową,
  • obserwacja dni płodnych - możemy to robić na dwa podstawowe sposoby. Pierwszy to specjalne testy owulacyjne. Drugi to skrupulatna obserwacja i  ocena śluzu szyjkowego.

Płodność kobiet po 50 roku życia - czy można zajść w ciążę?

Teoretycznie w ciąże można zajść zawsze - nic nie daje 100% pewności. A historia i wiele historii pokazało już nie raz, że los bywa niekiedy przewrotny. W praktyce jednak ilość komórek jajowych po 50 roku życia się zmniejsza. Skutkiem tego jego jest zanik płodności. Po 53, 54 roku życia możliwość zajścia w ciąże praktycznie nie istnieje. 

Słowem podsumowania… Jesteś kobietą po 50 roku życia? Dbaj o zdrowie!

Płodność u kobiety po 50 roku życia praktycznie zanika. Nadal (a może szczególnie wtedy) musi ona zadbać o siebie i o swoje zdrowie. Regularne badania kontrolne u lekarza to podstawa. Warto słuchać swojego ciała, dbać o dobrą dietę. Troszczyć się o dobre funkcjonowanie całego organizmu.

Komentarze