Jak zachęcić dziecko do czytania?

Jak zachęcić dziecko do czytania? Jak zachęcić dziecko do czytania?

Czytanie wpływa korzystnie na rozwój mowy u dziecka, ale także i na jego kreatywne myślenie oraz wyobraźnię przestrzenną. Czytanie jest także doskonałym sposobem na rozładowywanie emocji i wyciszanie się. Dodatkowo to właśnie dzięki czytaniu dziecko zaczyna wzbogacać swój zasób słów oraz uruchamia coraz to bardziej skomplikowane procesy myślowe. Czytanie idealnie sprawdza się także w procesach stymulujących umysł a co za tym idzie dziecko z czasem zacznie szybciej i sprawniej zapamiętywać i analizować. Dodatkowo czytanie w sposób znaczny wpływa na koncentrację. Jak więc odpowiednio zachęcić dziecko do czytania? Oto kilka sprawdzonych sposobów!

Daj mu większą swobodę

Przede wszystkim nie zmuszaj dziecka do czytania, nie narzucaj mu też czasu w którym to ma przeczytać wyznaczony przez Ciebie lub nauczyciela tekst. Daj mu tyle czasu ile będzie potrzebowało, dodatkowo jeżeli zobaczysz, że składanie liter zaczyna być dla dziecka frustrujące to zrób przerwę i zacznijcie po jakimś czasie ponownie od momentu na którym skończyliście. Jeżeli dziecko poczuje, że ma Twoje wsparcie oraz że zawsze może zrobić sobie krótką przerwę i nikt nie stoi nad nim z zegarkiem to zacznie zdecydowanie chętniej spoglądać na czytanki, opowiadania i bajki!

fot. freepik.com

Postaraj się wybierać bajki z ilustracjami

Szczególnie w początkowych etapach nauki czytania ważne jest by zaciekawić dziecko książką. Dlatego też należy wybierać takie książki, które posiadają kolorowe ilustracje przedstawiające opisanych w niej bohaterów. Dzięki temu dziecko dużo chętnej będzie sięgało po książkę chociażby po to, by poznać historię zilustrowanego tam bohatera. Ty dodatkowo możesz podsycać jego ciekawość mówiąc np. „ciekawe co się temu chłopczykowi przytrafi w tym rozdziale, może znajdzie jakiś skarb” albo „jak myślisz Stasiu jak nazywa się ten śliczny króliczek?”. Pamiętaj, więcej zdziałasz pozytywnym motywowaniem aniżeli presją i pośpiechem.

Stosuj wzmocnienia pozytywne

Wzmocnienia pozytywne, czyli inaczej rzecz ujmując wszystko to co sprawi, że dziecko poczuje się przez Ciebie docenione a jego praca zostanie pochwalona. Jeżeli zobaczysz, że dziecko samo siada do codziennej czytanki natychmiast zareaguj pochwałą słowną w ten sposób pokażesz mu, że widzisz i doceniasz jego postępy. Dodatkowo na nieco późniejszym etapie nauki czytania możecie ustalić, że za każdą przeczytaną godzinę uzyska od Ciebie jakąś nagrodę np. wypad na lody, ulubiony batonik lub jakąś inna drobnostkę, która jednocześnie ucieszy i zmotywuje dziecko do działania. Pamiętaj jednak, by nie stosować nagród rzeczowych zbyt często, gdyż dziecko w pewnym momencie może postrzegać naukę czytania tylko przez pryzmat przekupstwa! Wraz z postępami dziecka nieco weryfikuj i modyfikuj przyjęte zasady.  

fot. freepik.com

Komentarze