Co robić z 7 latkiem w domu?

Co robić z 7 latkiem w domu? Co robić z 7 latkiem w domu?

Siedmioletnie dziecko ma już wiele własnych pomysłów, które z przyjemnością zrealizuje. Co jednak robić z 7-latkiem w domu, jeśli akurat nic nie przychodzi mu do głowy i twierdzi, że przeraźliwie się nudzi?]

Stwórz własną grę lub puzzle

Jak wygląda większość gier planszowych? To kawałek kartonu, kostka i pionki. Liczy się więc pomysł, a samem materiały na pewno masz już w domu. Planszą może być duża kartka papieru, karton lub papier pakowy. Dziecko samo może wymyślić zasady, bohaterów i punktację. Teraz wystarczy przenieść pomysł na papier. Pionki można zrobić z plasteliny czy drewna lub wykorzystać drobne zabawki, takie jak żołnierzyki czy figurki. Następnie w taką grę można grać z rodzicami i rodzeństwem.

​​​​​​​Zabawa w teatr

Przedstawienie teatralne to dla dziecka zawsze duże przeżycie. Jednak nie zawsze można iść do teatru. Nie oznacza to, że nie da się stworzyć tego samego doświadczenia w domu! Pomysłów jest dużo. Na początek wystarczy zawieszona na sznurku kotara z prześcieradła czy kapy. Następnie trzeba stworzyć rekwizyty i zastanowić się, która historia jest warta opowiedzenia. Alternatywnie można stworzyć teatr pacynkowy. Tu wystarczą skarpetki czy rękawiczki do robienia maskotek, które będą grały w przedstawieniu.

Ulep ​​​​​​​lalki i żołnierzyki

Papier mache, modelina, masa solna, kasztany i patyczki, glina – na pewno masz w domu coś, co nadaj się do lepienia figurek. Z 7-latkiem w domu można robić figurki, a następnie je ozdabiać czy malować. W ten sposób da się stworzyć własną lalkę – prawie – z porcelany lub żołnierzyki podobne do tych ołowianych. Można zamówić też zestaw gipsowych form (lub stworzyć własne!), by jeszcze łatwiej było wykonywać masowe figurki żołnierzy i zwierzątek. Później świetnie nadadzą się do zabaw i na prezenty.

​​​​​​​Domek dla lalek – sprawdzony sposób na nudę

Domy dla lalek za tysiące złotych to świetny prezent. Ale tyle samo zabawy sprawi dom dla lalek, który można zrobić samemu. Wystarczy niski regalik z otwartymi półkami, w których można urządzić kilka pięter domu. Alternatywnie: karton, drewniana skrzynka lub skrzynka na narzędzia. Zabawa w robienie mebli, zasłon,  dywanów, kwiatów do wazonu i gadżetów do domu może zająć dziecko na długie tygodnie. Chłopcy, którzy nie mają ochoty budować domku dla lalek, chętnie stworzą budkę dla ptaszków lub garaż na samochody.

​​​​​​​Koncertna własnych instrumentach

Najłatwiej jest zrobić grzechotkę. Wystarczy makaron, kamyki czy kasza i dowolny pojemnik. Nieco trudniejszy jest flet i cymbałki. Taka orkiestra może być początkiem muzycznej pasji. Świetnie sprawdza się, gdy rodzina jest większa i można z siostrą czy bratem zrobić koncert. Przygotowuje też na lekcje muzyki w szkole – dziecko będzie już zaznajomione z podstawami rytmiki i nie będzie się bało grać na instrumentach.

Komentarze