Trzecia grupa inwalidzka - przywileje

Trzecia grupa inwalidzka - przywileje Trzecia grupa inwalidzka - przywileje

Czy osoby będące w trzeciej grupie inwalidzkiej mogą liczyć na jakieś przywileje? Takie pytanie stawia sobie wielu tych, którzy dostali taką kwalifikację stopnia niepełnosprawności. Rozwiewamy wątpliwości.

Co to jest trzecia grupa inwalidzka?

System oznaczeń stopnia niepełnosprawności i niezdolności do pracy w Polsce jest dość skomplikowany. Osoby, które otrzymały III grupę inwalidzką są niepełnosprawne w lekkim stopniu, co oznacza, że są częściowo niezdolne do pracy. W gąszczu tych oznaczeń wielu nie ma pewności, czy i co konkretnie przysługuje z tego tytułu. Z tego artykułu można się wszystkiego dokładnie dowiedzieć.

Ulgi komunikacyjne w III grupie inwalidzkiej

Zapomogi i zasiłki przyznawane osobom niepełnosprawnym dzielą się na liczne grupy i dodatki. Ich wysokość zależy przede wszystkim od stopnia niepełnosprawności, ale też od rodzaju wady czy choroby. Jednym z nich jest ulga komunikacyjna. Co trzeba o niej wiedzieć?

  • Przysługuje osobom niepełnosprawnym w wieku 16-24/26 lat.
  • Wynosi 78 proc. ceny biletu.
  • Obowiązuje na przejazdach PKP i PKS w całym kraju, ale tylko na przejazdy na turnusy rehabilitacyjne, leczenie, do szkoły itp. Trzeba udowodnić cel takiej podróży.
  • Dodatkowo poszczególne miasta same ustalają ceny biletów dla osób z III grupy inwalidzkiej poniżej 26 roku życia, np. w Warszawie i Poznaniu są one darmowe.

Dodatkowo gminy ustalają przejazdy ulgowe dla osób z lekkim stopniem niepełnosprawności. Zazwyczaj taki bilet jest o połowę tańszy od zwykłego, ale aby go kupić, trzeba każdorazowo pokazać zaświadczenie.

Przywileje osób z III grupy inwalidzkiej na rynku pracy

Osobie, której zdrowie się pogorszyło, szansy na znalezienie pracy mogą wydawać się mniejsze, niż wcześniej. Tymczasem może być odwrotnie, dzięki zapisanym w polskim prawie dodatkom na wyposażenie miejsca pracy takiego pracownika czy częściowym zwrotom kosztów jego pensji. Każdy, kto szukał kiedyś pracy zetknął się z ogłoszeniem, w którym zaznaczono: tylko osoby z orzeczeniem o niepełnosprawności. Dodatkowo taka osoba ma zagwarantowany prawnie maksymalny czas pracy 8 godzin dziennie - szef nie może kazać jej pracować na 10-cio czy 12-godzinne zmiany. W ciągu dnia dostanie też o jedną więcej niż inni 15-to minutową przerwę.

Dodatkowe ulgi dla III grupy inwalidzkiej

Można też korzystać z odliczeń PIT w ramach ulgi rehabilitacyjnej, np. na samochód czy leki dla osoby niepełnosprawnej. W Powiatowym Centrum Pomocy Rodzinie można się także ubiegać o dofinansowania do różnych niezbędnych elementów wyposażenia, jak wkładki do butów czy budowa podjazdu przed domem. Można tam też dostać dofinansowanie do turnusu rehabilitacyjnego.

Niestety zasiłki dla osób niepełnosprawnych przyznawane są raczej tym, którzy kwalifikują się do I lub II grupy inwalidzkiej. Ci, którzy należą do III grupy, zwykle nie mogą na nie liczyć.

Komentarze 3

Gość 13 stycznia 2023

Gość 09 stycznia 2022

To prawda co napisał poprzednik. W artykule jest napisane że można odliczyć ulgi rehabilitacyjne np na samochód. Ale nie piszą jaki dokument trzeba posiadać, czy rachunki za tankowanie paliwa, czy rachunki za leki... To miał być artykuł wyjaśniający wszystko a zamyka się w kilku podstawowych ogólnych informacjach. Prawdziwa lipa.

Gość 11 listopada 2021

wiec po huj dawac 3 grupe dostalem ja na przepukline kregoslupa zaburzenia lękowe nadcisnienie arytmie itp chodzic nie moge pracowac i nie mam nic z tej 3