Lekki stopień niepełnosprawności - ulgi, zasiłek, przywileje

Lekki stopień niepełnosprawności - ulgi, zasiłek, przywileje Lekki stopień niepełnosprawności - ulgi, zasiłek, przywileje

Wokół tego, co przysługuje osobom z lekkim stopniem niepełnosprawności, narosło wiele mitów. Nie jest prawdą, że nie mogą oni na nic liczyć, ale rzeczywiście są na przegranej pozycji w stosunku do kolegów z wyższych grup inwalidzkich. Jakie ulgi, zasiłki i przywileje daje lekki stopień niepełnosprawności?

Na początek zła wiadomość: lekki stopień niepełnosprawności rzeczywiście nie daje prawa do zasiłku. Wielu niepełnosprawnych jest rozczarowanych tą informacją i poprzestaje na tym, jeśli chodzi o poszukiwanie dodatkowych form wsparcia. Tymczasem brak zasiłku nie oznacza, że nic nie można sobie odliczyć czy kupić z dofinansowaniem. Oto ulgi i przywileje, które wówczas obowiązują.

Transport, a lekki stopień niepełnosprawności

Większość takich osób nie może liczyć na zniżkowe ani darmowe bilety. Wyjątek stanowią przejazdy PKP i PKS, dla których przewidziano zniżkę 78 proc. dla:

  • młodzieży do 24 roku życia
  • młodzieży uczącej się do 26 roku życia.
  • Dotyczy to jednak tylko przejazdów do szkoły, na rehabilitację czy do szpitala. Trzeba mieć więc ze sobą dokument, który poświadcza cel takiej podróży.

W komunikacji miejskiej zasady określa gmina lub miasto. Najczęściej zniżka 50 proc. obowiązuje niepełnosprawną młodzież uczącą się i rencistów, ale wszystko zależy od zasad obowiązujących w danym miejscu.

Ulgi odliczane od PIT

Dobrą wiadomością jest to, że Urzędy Skarbowe nie rozróżniają różnych stopni niepełnosprawności. Ci z lekkim mają więc takie same przywileje, jak pozostali. Mogą sobie oni odliczać od podatku:

  • modernizację i adaptację do swoich potrzeb budynków czy pojazdów,
  • zakup pomocy i akcesoriów,
  • zakup pomocy naukowych, np. do nauki zasad nowej terapii czy języka migowego,
  • tłumaczenie z języka migowego,
  • wydatki na transport samochodowy osoby niepełnosprawnej,
  • koszty pobytów w sanatoriach i na obozach prozdrowotnych.

Jak widać, zakres oferowanych ulg jest spory i pozwala on na lepszy dostęp do różnorodnych form pomocy czy metod leczenia.

Lekki stopień niepełnosprawności w miejscu pracy

Aby pracownik mógł wykonywać swoje zajęcia, miejsca pracy są odpowiednio do tego przystosowane. Do tego zmiany nie mogą być dłuższe niż 8 godzin ani odbywać się w nocy. Pracownikowi przysługuje przerwa 15 min. - dodatkowo poza tą, którą dostają wszyscy jego koledzy. Szef nie może zmusić go też do delegacji czy wyjazdy pracowniczego, jeśli kolidowałoby to z leczeniem czy wpływało na stan zdrowia. Na dodatkowe ulgi i dodpłaty mogą liczyć też pracodawcy. Dostają oni np. zwrot kosztów przystosowania miejsca pracy dla takiego pracownika czy dodatek do jego pensji. Najmniej chętnie zatrudniają oni osoby trwale niezdolne do pracy, a ci z zaświadczeniem o lekkim stopniu niepełnosprawności są zatrudniani najchętniej. Dlatego paradoksalnie są oni dość mocno poszukiwanymi na rynku pracy osobami.

Komentarze