Legitymacja osoby niepełnosprawnej - uprawnienia

Legitymacja osoby niepełnosprawnej - uprawnienia Legitymacja osoby niepełnosprawnej - uprawnienia

Co daje? Jak ją wyrobić? Czy warto? Te pytanie pojawiają się u wielu osób, które zastanawiają się, czy warto ubiegać się o legitymację osoby niepełnosprawnej.

Wydawaniem legitymacji osoby niepełnosprawnej zajmuje się Miejski Zespół ds. Orzekania o Niepełnosprawności. Orzekają one o stopniu niepełnosprawności. Legitymacja zostaje wydana na podstawie orzeczenia, jednakże nie jest ona dokumentem, który daje główne uprawnienia do ulg. Takim dokumentem jest samo orzeczenie (popr.).  Wiele zasiłków zależy od zapisanego tam stopnia inwalidztwa – znaczna niepełnosprawność uprawnia do największych zniżek, podczas gdy stopień lekki nie uprawnia niektórych ulg.

Są jednak i takie uprawnienia, które przyznaje się na podstawie samej legitymacji osoby niepełnosprawnej i nie ma znaczenia, jakie oznaczenia w niej zawarto. Legitymacja jest ważna maksymalnie 5 lub 10 lat. Krócej, jeśli orzeczenie o niepełnosprawności obowiązuje np. tylko ona rok. To zależy od tego, czy zdrowie jest trwale uszkodzone, czy są nadzieje na to, że z czasem się poprawi. Aby nie stracić ciągłości uprawnień, warto złożyć wniosek o odnowienie legitymacji na 30 dni przed terminem jej wygaśnięcia.

Uprawnienia dla wszystkich posiadaczy legitymacji

Większość ulg i uprawnień uzyskują posiadacze umiarkowanego i znacznego stopnia niepełnosprawności. Przy lekkim stopniu można liczyć tylko na niektóre odliczenia od podatku PIT. Należą do nich wydatki na:

  • jazdę samochodem, który należy do niepełnosprawnego lub jego opiekuna;
  • leki, ale w kwocie pomniejszonej o 100 zł i tylko, jeśli przepisał je lekarz, a zakup można udowodnić fakturą.
  • Psa-przewodnika, tłumaczenie języka migowego itp.

Niepełnosprawni niezależnie od grupy otrzymują także kartę parkingową. Dzięki niej nie muszą się stosować do niektórych znaków.

Legitymacja osoby niepełnosprawnej u dzieci

Na niektóre ulgi mogą liczyć tylko posiadacze legitymacji osoby niepełnosprawnej, które uczą się i nie ukończyły 26. roku życia. Jeśli jadą one do:

  • szkoły,
  • na rehabilitację,
  • do szpitala,
  • sanatorium itp.

to przysługuje im ulga w wysokości 78 proc. ceny biletu. Muszą mieć przy sobie legitymację i informację o celu podróży.

Emeryci z legitymacją dla niepełnosprawnych

Osoby, które pobierają rentę lub emeryturę i mają legitymację osoby niepełnosprawnej, mają prawo do dwóch przejazdów w ciągu roku ze zniżką 37 proc., a także zakupu biletów komunikacji miejskiej z ulgą 48 proc.

Inne ulgi dla osób z legitymacją

Poza tym można też liczyć na ulgowe bilety wstępu do muzeów. Niestety sama legitymacja nie daje prawa do zwolnienia z abonamentu na radio i TV. Niektórzy operatorzy telewizyjni czy komórkowi mają własne zasady. Oferują wówczas zniżkę 30-50 proc. na media, ale zazwyczaj dotyczy to osób niewidomych lub niesłyszących. Sama legitymacja to też atut w oczach wielu pracodawców. Chętnie zatrudniają oni osoby nawet lekko niepełnosprawne, bo wiąże się to z ulgami na przystosowanie miejsca pracy itp. Sami niepełnosprawni mogą natomiast korzystać z dodatkowych przerw w pracy czy uniknąć zmian nocnych.

 

Sprostowanie: W artykule pojawiły się błędy, które zostały zauważone przez jedną z czytelniczek, za co bardzo dziękujemy, błędy zostały poprawione oraz oznaczone (popr). 

Komentarze