Emerytury po 50 roku życia. Jak uzyskać emeryturę?

Emerytury po 50 roku życia. Jak uzyskać emeryturę? Emerytury po 50 roku życia. Jak uzyskać emeryturę?

Obecny wiek emerytalny wynosi 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn. Co prawda zgodnie z obietnicą prezydenta Andrzeja Dudy wiek emerytalny ma zostać obniżony do 53 lat dla kobiet i 58 lat dla mężczyzn, jednak nadal pozostaje to w sferze obietnic przedwyborczych. Nie znaczy to, że obecnie nie ma możliwości przejścia na emeryturę po 50-tce. Dowiedz się, kto może ubiegać się o emerytury po 50 roku życia.

Podstawowym warunkiem uzyskania prawa do wcześniejszej emerytury jest osiągnięcie odpowiedniego wieku. W przypadku kobiet jest to 55 lat, natomiast w przypadku mężczyzn – 60 lat. Konieczne jest również udokumentowanie okresów składkowych i nieskładkowych. Suma okresów składkowych powinna wynosić minimum 20 lat dla kobiet i co najmniej 25 lat dla mężczyzn. Trzeba jednak pamiętać, że w tym okresie 15 lat musi być przepracowane w warunkach szczególnych. W przypadku przystąpienia do Otwartego Funduszu Emerytalnego konieczne jest też złożenie wniosku o przekazanie środków z OFE do budżetu państwa za pośrednictwem ZUSu.

Oprócz wspomnianych wymagań, chcąc uzyskać wcześniejszą emeryturę, trzeba spełnić jeszcze inne warunki. Zależą one od rodzaju emerytury. W Polsce wyróżnia się: emeryturę pomostową, świadczenia przedemerytalne, nauczycielskie świadczenia kompensacyjne.

Emerytura po 50 roku życia - emerytura pomostowa

Przysługuje ona kobietom po 55 roku życia oraz mężczyznom po 60 roku życia, urodzonym po 31 grudnia 1948 roku. Kolejnym wymogiem jest udowodnienie 15 lat pracy w szczególnych warunkach, wykonywanej przed 1 stycznia 1999 roku lub po 31 grudnia 2008, oraz łącznie 20 lat okresów składkowych i nieskładkowych w przypadku kobiet i 25 lat w przypadku mężczyzn.

Świadczenie przedemerytalne – ekwiwalent emerytury po 50 roku życia

Świadczenie przedemerytalne mogą uzyskać osoby, które utraciły pracę w wyniku likwidacji zakładu pracy lub niewypłacalności pracodawcy. Prawo do takiego świadczenia mają jednak tylko kobiety, które ukończyły 56 rok życia i posiadają 20-letni okres uprawniający do emerytury oraz mężczyźni, którzy ukończyli 61 lat i posiadają 25-letni okres uprawniający do emerytury. Świadczenie przedemerytalne mogą też uzyskać osoby, które utraciły pracę z winy pracodawcy. W tym przypadku kobiety muszą mieć ukończone 55 lat, natomiast mężczyźni – 60 lat.

Świadczenie kompensacyjne

Świadczenie kompensacyjne to rodzaj emerytury po 50 roku życia przysługującej nauczycielom. Aby go uzyskać również trzeba osiągnąć określony wiek. W przypadku kobiet jest to 55 lat, a w przypadku mężczyzn – 60 lat. Okres składkowy i nieskładkowy jest dłuższy niż w przypadku emerytury pomostowej i świadczenia przedemerytalnego. Wynosi 30 lat, w tym 20 lat pracy w zawodzie w wymiarze wynoszącym co najmniej połowę etatu, w placówce edukacyjnej. Stosunek pracy musi zostać rozwiązany na wniosek pracownika.

Jak widać więc, uzyskanie wcześniejszej emerytury wcale nie jest niemożliwe. Wystarczy ją sobie odpowiednio zaplanować i zapoznać się ze swoimi prawami.

Komentarze