Czy 500+ zostanie wycofane?

Czy 500+ zostanie wycofane? Czy 500+ zostanie wycofane?

Rząd Prawa i Sprawiedliwości zmienił oblicze polityki społecznej w Polsce. Mowa oczywiście o programie 500+, który znalazł w naszym kraju zarówno zwolenników, jak i przeciwników. Od momentu uruchomienia tego programu nieustannie powraca pytanie - czy to możliwe, że nadejdzie dzień, w którym program 500 plus zostanie zlikwidowany? Jedni się tego boją, inni tego wyczekują, tymczasem my przyjrzymy się temu szczegółowo.

Zacznijmy od zwolenników. Bez wątpienia są nimi przede wszystkim osoby, które pobierają to świadczenie. To jasne, że jeżeli ktoś na czymś zyskuje, to będzie to popierał. Dochodzi do tego dosyć powszechne przekonanie o ważnej społecznej roli tego programu - nie brakuje osób, które uważają, że wychowanie dzieci to spory trud i państwo powinno pomagać rodzicom.

Jak wygląda to  drugiej strony, czyli w oczach osób, które uważają, że wstrzymanie 500+ jest konieczne? Uważają, że darmowe pieniądze demoralizują i każdy powinien sam zarabiać na siebie i swoją rodzinę. Zwracają również uwagę, że najpierw trzeba komuś zabrać, żeby ktoś inny mógł te pieniądze otrzymać. Coraz głośniej powraca temat ekonomicznych wad 500 plus - mowa między innymi o napędzaniu inflacji.

Kto zdecyduje o ewentualnej likwidacji 500 plus?

Osobami decyzyjnymi w tej sprawie są politycy. To parlamentarzyści będą ostatecznie decydować o ewentualnej likwidacji 500 plus. Aktualnie program jest raczej niezagrożony. Żadna z partii obecnych w parlamencie nie postuluje głośno usunięcia 500+. Wręcz przeciwnie - pojawiają się głosy o rozszerzaniu programu. Niektóre partie zgłaszają konieczność jego reformy, ale nie likwidacji. Podsumowując: koniec 500 plus? Na pewno nie w najbliższym czasie.

Komentarze