500 plus a koronawirus. Czy wirus zatrzyma wypłatę?

500 plus a koronawirus. Czy wirus zatrzyma wypłatę? 500 plus a koronawirus. Czy wirus zatrzyma wypłatę?

Co spowodowało wątpliwości wypłat 500 plus?

Czy pandemia może czasowo wstrzymać bądź zatrzymać wypłatę 500 plus? Czy 500 plus będzie odbierane? Czy to koniec jednego z kluczowych rządowych programów? W Internecie pojawił się wniosek dotyczący wstrzymania wypłat 500 plus, a także innych świadczeń rodzicielskich i przeznaczeniem ich na walkę z Covid-19. Petycja pojawiła się w jednym serwisie internetowym. Autorzy petycji uzasadniają jej fakt tym, że w związku obecną sytuacją potrzeba dużych środków pieniężnych na przeciwdziałanie pandemii, a także pomoc firmom ponoszącym ogromne straty przez zawieszenie działalności. Dla polskiej gospodarki może to być zbyt duże obciążenie.

Co na to rząd?

Rząd twierdzi jednak, że wypłaty 500 plus są niezagrożone i program będzie kontynuowany. Ponadto wszystkie inne programy typu Emerytura plus będą realizowane. Jednakże rząd już wcześniej zapowiadał, że programy takie jak 500 plus nie będą już wprowadzane. Więc jeśli jednak rząd będzie konsekwentny w swoich zapowiedziach sprzed pandemii, to w roku 2020 świadczenia socjalne zostaną ograniczone (ale tylko w taki sposób, że obecne kwoty nie zostaną zwaloryzowane    a ponadto nie będzie innych programów polegających na dawaniu pieniędzy od ręki.

Marlena Maląg minister rodziny, pracy i polityki społecznej poinformowała, że pieniądze przeznaczone na tarczę antykryzysową nie wpłyną na wypłatę środków i choćby 500 plus będzie w pełni realizowane. Rząd nie odbierze teraz 500 plus. Jednak okres rozliczeniowy rodzina 500 plus potrwa do 2021 r. Co będzie dalej? Nawet członkowie Pis różnie o tym mówią. Minister rozwoju Jadwiga Emilewicz w rozmowie z gazetami  podkreśliła, że pomoc rodzinom będzie się odbywać przez specjalne usługi, nie przez przyznawanie pieniędzy.  Nie oznacza to jednak, że rządzący nie będą pracować nad kolejnymi programami pomocowymi dla rodzin wielodzietnych. Tylko, że wsparcie dla nich będzie się odbywało poprzez w inne sposoby. Minister podkreśliła również, że Pis chce mocniej wspierać rodziny wielodzietne.

Komu świadczenia mogą zostać odebrane?

Niemiecki Federalny Trybunał Finansowy z Monachium postanowił, że dla osób pracujących w Niemczech i pobierających jednocześnie świadczenia w Niemczech(Kindergeld) i w Polsce jedno ze świadczeń zostanie odebrane. Trybunał uznał, że Kindergeld i 500 plus to jest ta sama duplikowana pomoc.

Komentarze