Posłowie mają, aż 10 krotnie wyższą kwotę wolną od podatku! Skandal!

Posłowie mają, aż 10 krotnie wyższą kwotę wolną od podatku! Skandal! Posłowie mają, aż 10 krotnie wyższą kwotę wolną od podatku! Skandal!

Mało kto pamięta na co dzień o kwocie wolnej od podatku. Z reguły przypominamy sobie o niej dopiero w momencie składania w urzędzie skarbowym naszego rocznego zeznania podatkowego. To wtedy tak wielu Polaków orientuje się, że mogą liczyć na jedynie kilkaset złotych ulgi podatkowej. Wszystko dlatego, że kwota wolna od podatku wynosi dla większości osób pracujących w Polsce 3091 zł.

Dlaczego dla większości, a nie dla wszystkich? Wszystko za sprawą zmian podatkowych w ostatnich latach. Jeżeli podatnik zarabia maksymalnie 8 tysięcy złotych rocznie - nie płaci podatku dochodowego. Jednak w przypadku większych zarobków - podatek jest naliczany. Tym samym jeżeli zarabiamy 20, 30, czy 40 tysięcy złotych rocznie, to praktycznie całe nasze dochody są obciążone podatkiem. Nie zapłacimy go tylko od wspomnianych 3091 zł.

Posłowie mają większe przywileje

Inaczej jest w przypadku posłów i senatorów, dla których kwota wolna od podatku jest prawie dziesięć razy wyższa! Tak więc nie jest to nieznaczna obniżka podatku, a realnie odczuwalna ulga. Dla polskich parlamentarzystów kwota wolna wynosi aż 2 280 zł miesięcznie, czyli prawie 30 tysięcy złotych rocznie. Warto pamiętać, że pensje posłów i senatorów pochodzą z budżetu państwa, czyli z naszych podatków. Oliwy do ognia dodaje porównanie Polski z innymi krajami Unii Europejskiej.

Okazuje się, że Polacy są w tym aspekcie bardziej obciążeni nie tylko od swoich parlamentarzystów, ale również od swoich sąsiadów. Wyższej kwoty wolnej możemy pozazdrościć nie tylko Europejczykom z zachodu, ale również Litwinom, Łotyszom, Estończykom, Czechom, czy Słowakom. W ostatnich miesiącach coraz głośniej mówi się potrzebie zmian - miejmy nadzieje, że nadejdą one możliwie najszybciej - w końcu od tego zależy stan naszych portfeli!

Komentarze 1

Gość 03 lipca 2019

Eh, są równi i równiejsi...