Ważne wydarzenia historyczne we wrześniu

Ważne wydarzenia historyczne we wrześniu Ważne wydarzenia historyczne we wrześniu - fot. freepik.com

Wrzesień to miesiąc w którym jest bardzo wiele wydarzeń historycznych. Daty te powinny być znane wszystkim i każdy powinien o nich pamiętać. Jakie są najważniejsze wydarzenia historyczne we wrześniu? Oto lista 10 najważniejszych wydarzeń historycznych we wrześniu, którymi z pewnością powinieneś się zapoznać.  

1 września 1939 rok  - Data ta rozpoczyna nazistowską inwazje na Polskę, każdy obywatel od małych lat powinien znać tą date. Czas ten był dla Hitlera owocny, jego wojska ruszyły do Polski.

3 września 1945 rok - Trzeciego września dwunastoosobowa załoga na Spitsbergenie oddała broń. Ostatni żołnierze oddali bronie.

5 września 1981 rok - Data ta rozpoczyna w Gdańsku Krajowy Zjazd Delegatów NSZZ "Solidarność". Delegacie w liczbie 898 reprezentowali społeczeństwo, w skład wchodzili zarówno robotnicy jak i osoby wyższego szczebla.

12 września 1683 rok- W tym czasie miała miejsce odsiecz Wiednia. Jan III Sobieski rozpoczął planowanie rozprawy z Imperium Osmańskim.

17 września 1939 rok - Wojska radzieckie wkroczyły do Polski. Na pamiątkę tego wydarzenia co roku obchodzimy w naszym kraju Światowy Dzień Sybiraka.

21 września 1944 rok - W ramach operacji "Market Garden" odbył się desant polskiej pierwszej samodzielnej Brygady Spadochronowej.

23 września 1492 rok - Królem Polski został Jan I Olbracht, koronacja odbyła się na Wawelu.

27 wrzesień 1822 rok  - Francuz Jean-François Champollion wydał informacje o o

dczytaniu hieroglifów wykrytych na kamieniu z Rosetty.

28 wrzesień 1939 rok - Warszawa skapitulowała, po 20 dniach była miastem która zamieniła się w totalny gruz.

29 wrzesień 1669 rok -   W katedrze na Wawelu odbyła się koronacja Michała Korybuta Wiśniowieckiego.

Mamy nadzieję, że przybliżyliśmy Wam ważne wydarzenia historyczne we wrześniu. 

 

fot. freepik.com

Komentarze